WPADKA premiera TUSKA - Hasło do jego komputera to: niebieski 7

2012-01-29 1:00

Ale wpadka. Okazuje się, że wcale nie trzeba być wielkim hakerem, by włamać się do najważniejszego komputera w Polsce. Premier Donald Tusk (55 l.) ma na swoim laptopie naklejkę z loginem i hasłem. To kpina ze wszelkich procedur bezpieczeństwa - oceniają eksperci. Dzięki takiej naklejce nawet sprzątaczka w KPRM może się dostać do tajnych danych!

Premier Donald Tusk (55 l.) nie ma szczęścia do spraw związanych z zabezpieczeniem urządzeń elektronicznych. Nie ucichły jeszcze echa poniedziałkowego włamania na stronę internetową szefa rządu, a już pojawiają się kolejne dowody na to, że sieć rządowa nie jest należycie zabezpieczona. Jak się bowiem okazuje, zdobycie loginu i hasła do osobistego laptopa dowolnego ministra, a nawet samego premiera nie jest wcale trudne. Wystarczy się przyjrzeć umieszczonej na nim nalepce!

Hakerzy, którzy w poniedziałek rano przejęli stronę szefa rządu, ujawnili chroniące ją zabezpieczenia. Login oraz hasło do panelu zarządzania jej zawartością wcale nie były skomplikowane i brzmiały - "admin", "admin1". Teraz okazuje się, że hasło chroniące osobisty komputer Donalda Tuska jest równie proste. To "niebieski7". Skąd wiemy? Aby je poznać, nie musieliśmy wcale włamywać się do rządowej sieci ani stosować żadnych innych szpiegowskich sztuczek. Wystarczyło tylko uważnie przyjrzeć się nalepce na jego osobistym komputerze podczas posiedzenia Rady Ministrów.

- Z tego co wiem, nalepianie loginów i haseł na komputerach ich właścicieli to niestety powszechna praktyka w urzędach państwowych. Biorąc pod uwagę kwestie przechowywanych na nich danych, to jest jednak kpina z wszelkich procedur bezpieczeństwa - komentuje Dariusz Hałas z magazynu "PC Format".

Zdaniem eksperta również samo hasło premiera do najlepszych nie należy. - To jest bardzo słabe zabezpieczenie komputera - twierdzi. Jego zdaniem dobre hasło zabezpieczające przed szybkim złamaniem powinno się składać nie tylko z kombinacji małych i wielkich liter, cyfr oraz znaków specjalnych. - W internecie już od jakiegoś czasu funkcjonują specjalne słowniki pomagające w pokonywaniu zabezpieczeń. Oprócz popularnie używanych w hasłach zwrotów zawierają one chociażby kombinacje znaków, które łatwo wpisuje się z klawiatury - tłumaczy Hałas. I choć jak podkreśla, aby dostać się do tajnych informacji państwowych, potrzeba pokonać więcej zabezpieczeń, to nie ulega wątpliwości, że znając hasło i login premiera, można by poznać prywatne notatki szefa rządu, projekty ustaw, uwagi jego doradców, plan pracy czy korespondencję.

Jak zabezpieczyć komputer - radzi Dariusz Hałas z "PC Format"

Nie bierzcie przykładu z szefa rządu!

5- Hasło, którego używa premier Donald Tusk na swoim komputerze, "niebieski7", zalicza się do tak zwanych haseł słabych. Aby zmaksymalizować bezpieczeństwo chronionych danych, w haśle powinno się znajdować jak najwięcej liter i znaków nietworzących logicznego ciągu. W jego skład powinny wchodzić wielkie i małe litery przemieszane z cyframi i znakami specjalnymi. Przy tworzeniu hasła należy też pamiętać, aby unikać kombinacji klawiszy, które łatwo się wpisuje na klawiaturze, jak np. "1qaz". Nie wolno też nigdy przyklejać na komputerze karteczki z naszym hasłem!

Czy twoje dziecko łamie prawo? Czy pobieranie pliku muzycznego, filmowego z Internetu, np. z portalu Chomikuj.pl, jest przestępstwem?

Nie jest to przestępstwo, gdyż takie działanie można uznać za dozwolony użytek osobisty. Nie grozi więc za to odpowiedzialność karna.

Jeśli kupimy w sklepie płytę, to czy mamy prawo skopiować ją np. na odtwarzacz mp3?

Tak, możemy bez przeszkód wykonywać kopie na własny użytek.

Czy możemy taką kopię przekazać komuś innemu?

Tak, jednak musi to być osoba znajoma, należąca do naszego kręgu rodzinnego bądź towarzyskiego. Jeśli na przykład umieścimy takie pliki w Internecie i każdy, nawet obcy, będzie miał do nich dostęp, złamiemy prawo autorskie. Właściciel praw do utworu może żądać od nas odszkodowania, grozi nam też odpowiedzialność karna.

Czy użytkownik społecznościowego portalu, np. Facebooka, który umieszcza na swoim profilu link do piosenki umieszczonej w sposób nielegalny w Internecie, łamie prawo?

Nie jest to nielegalne, gdyż użytkownik sam nie publikuje utworu, tylko dzieli się wiedzą, że taki plik gdzieś już jest.

Czy można ściągać program komputerowy z serwisów typu p2p(torrenty)?

Nie można. Programy komputerowe są wyłączone spod użytku osobistego.

Czy wolno ściągać np. z portalu Chomikuj.pl gry komputerowe

Nie, ponieważ gry są również programami.

Czy wolno ściągać filmy z serwisów typu p2p (torrenty)?

Również nie można, jest to działanie bezprawne, gdyż sieć typu p2p jest tak skonstruowana, że podczas pobierania udostępniamy plik innym użytkownikom.

Czy nielegalne jest oglądanie online filmów, nawet jeśli osoba je udostępniająca nie ma do nich praw?

Samo oglądanie nie jest nielegalne. Prawo łamie natomiast osoba, która udostępnia film bez zgody właściciela praw do niego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają