W Hucie Miedzi Cedynia wyprodukowano w 2021 r. ponad 264 tys. ton walcówki miedzianej. Było to o blisko 19 ton, czyli 8 proc. więcej niż w roku 2020.
Wyprodukowano także prawie 18 tys. ton drutu, przekraczając poziom produkcji z 2020 r. o 25 proc.
Huta Miedzi Cedynia kontynuuje projekt elektromobilności. W oddziale pracują już wózki z napędem elektrycznym oraz samochód elektryczny. Kolejne wózki trafią do huty w maju tego roku.
Huta przygotowała się również do uruchomienia instalacji do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. W2021 r. wykonano dokumentację projektową oraz wybudowano instalację fotowoltaiczną, która będzie służyć ładowaniu energią słoneczną elektrycznych samochodów i wózków widłowych. Chodzi o zwiększenie udziału w pracy huty ekologicznego transportu, który jest przyjazny środowisku naturalnemu oraz dążenie do tworzenia stref pracy wolnych od hałasu i spalin. Nie mniej ważne jest zmniejszenie kosztów związanych z tzw. transportem bliskim. Planuje się również budowę kilku instalacji fotowoltaicznych o mocy od kilkudziesięciu kWh do 2MWh.
HM Cedynia jest położona w Orsku w gminie Rudna. Obecnie to nowoczesna walcownia i odlewnia wytwarzająca walcówkę miedzianą i wyroby z miedzi beztlenowej. Półprodukty w postaci katod miedzianych pochodzą z hut w Legnicy i Głogowie.
Oddział produkuje:
- walcówkę miedzianą o średnicy 8 mm oraz 10 mm,
- drut z miedzi beztlenowej oraz drut z miedzi beztlenowej niskostopowej ze srebrem o kilku średnicach (od 8 do 25 mm),
- granulat miedziany –granulowana walcówka miedziana o średnicy 8mm i różnej długości oraz granulat miedzi beztlenowej o średnicy 8 i 12,7 mm.
Produkty HM Cedynia znajdują zastosowanie w bardzo wielu branżach m.in. energetycznej, chemicznej, budowlanej, motoryzacyjnej, telekomunikacyjnej, AGD, a także w przemyśle jądrowym.
Zielona huta
- HM „Cedynia” nazywana jest „zieloną hutą” przez niewielkie oddziaływanie na środowisko naturalne oraz ze względu na swoje niezwykle malownicze położenie – otoczona jest ze wszystkich stron lasami. W pobliżu huty znajduje się Rezerwat Przyrody „Skarpa Storczyków” i Obszary Natura 2000 „Łęgi Odrzańskie”.
- Huta Miedzi Cedynia pierwotnie miała być trzecią hutą KGHM. Ostatecznie zdecydowano, że nie będzie produkować miedzi, tylko ją przetwarzać. Nazwa „huta” jednak pozostała.
- Dziennie w HM Cedynia przerabia się ponad tysiąc ton miedzi.
- Co 2,5 minuty do pieca topielnego trafia paczka katod miedzianych o wadze ok. dwóch ton.
- Cała linia produkcyjna walcówki (od pieca do zwijarki kręgów) ma ok. 120 m długości.
- Drut miedziany jest odlewany „od dołu do góry” – zespolone żyły drutu wyciągane są w górę przez rolki ciągnące.
- Miedź jest koloru czerwono-rudego, ale topiąc się zabarwia płomień na zielono.
Rozśpiewany hutnik

i
Życie Mariana Wawrzyniaka (63 l.), hutnika z Huty Miedzi Cedynia upływa… śpiewająco. I to dosłownie. Od czterech dekad jest członkiem głogowskiego chóru Beati Cantores. Niedawno stworzył kolejny śpiewaczy zespół. Jak sam mówi, ma w sobie przemożną chęć śpiewania, bo coś mu w duszy gra.
Marian Wawrzyniak pochodzi z Wielkopolski. Jego rodzice byli rolnikami.
– W domu dużo się śpiewało, przy każdej okazji – opowiada.
W młodości zdecydował się związać przyszłość z Zagłębiem Miedziowym. Od 41 lat pracuje w HM Cedynia.
– W 1981 r. się ożeniłem, po roku urodziły nam się bliźniaki, a 3 lata później w Głogowie powstał chór Beati Cantores. Jak ja się o tym dowiedziałem, to od razu poleciałem się zapisać – wspomina.
Początkowo chór był ogromny, liczył 100 osób.
– Naszym opiekunem był wtedy proboszcz. Załatwił nam wyjazd do Niemiec. Do autobusu 100 osób nie wejdzie, więc była selekcja – wyjaśnia Wawrzyniak. Pan Marian selekcję przeszedł i jest jednym z dwóch barytonów, którzy zasilają swoimi głosami głogowski chór. Z Beati Cantores zjechał całą Europę.
Wszystkie dzieci hutnika są uzdolnione i mają wykształcenie muzyczne. Córka skończyła też organistykę i dyrygenturę.
Mimo, iż występy w chórze pochłaniają Marianowi Wawrzyniakowi wiele czasu, to postanowił założyć jeszcze jeden zespół śpiewaczy w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie. Ostatnio napisał słowa do piosenki o hutnikach:
Do góry ponad chmury,
piosenko moja leć
i sław hutnika, który
w Cedyni topi miedź.
Nie straszny nam jest skwar,
gdy z pieca płynie top,
nas zauroczył żar
i złotych iskier snop.

i