Nowe święto, które z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy w ostatnim czasie zostało ustanowione przez parlament, jest wyrazem czci dla wszystkich obywateli polskich - niezależnie od narodowości, którzy pomagali Żydom poddanym ludobójczej eksterminacji przez niemieckich okupantów.
Z inicjatywy Prezydenta @AndrzejDuda 24 marca ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) 24 marca 2018
24 marca 1944 r. Niemcy zamordowali w Markowej rodzinę Ulmów oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów.https://t.co/FqvubjxjaZ pic.twitter.com/iz5qdC9if0
W Markowej, w muzeum upamiętniającym rodzinę Ulmów, odbędą się uroczystości w hołdzie tej rodzinie i innym Polakom zaangażowanym w pomoc Żydom podczas niemieckiej okupacji.
W Gdańsku zostanie w sobotę otwarta wystawa, na której będzie można zobaczyć przedwojenne i wojenne zdjęcia Polaków pomagających Żydom uchronić się przed Holocaustem. Wystawa zostanie otwarta w Muzeum II Wojny Światowej.
W ramach Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką IPN przygotował w 17 miastach pokazy filmów dokumentalnych na ten temat. Zapowiedział też, że poniedziałek w prasie regionalnej ukaże się dodatek edukacyjny IPN „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. Dodatkowo instytut przygotował film:
Ulmowie wybrali życie – dla tych, którzy mieli zginąć.
— IPN (@ipngovpl) 23 marca 2018
24 marca - Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujacych Żydów#PolscySprawiedliwi #PolacyRatującyŻydów pic.twitter.com/3f6ufnmtZo
Zobacz także: Poczta Polska pamięta. Wystawa o Żegocie i znaczek z bohaterką Polski Podziemnej [ZDJĘCIA]