Najnowsze wyniki liczenia wiernych przedstawione przez Episkopat Polski pokazują, że do kościoła na nabożeństwa chodzi mniej Polaków przed rokiem.
W tej chwili do swojej parafii uczęszcza – według danych Episkopatu – średnio 41 procent katolików. Liczba dominicantes (ludzi należących do danej parafii z wyłączeniem dzieci do 7 lat i osób, które nie mogą wychodzić z domu) spadła w ciągu roku o pół punktu procentowego.
Przeczytaj koniecznie: O. Rydzyk prosił w kościele o kawały o blondynkach. ULUBIONY DOWCIP założyciela Radia Maryja. ZNASZ LEPSZY?
Przyhamowana tendencja spadkowa
Wieloletnie dane Episkopatu wskazują, tendencja ubywania wiernych zwolniła, jednak wciąż - po odbiciu w 2009 roku – Kościół jest na minusie.
W latach 80-tych odsetek dominicantes (wiernych uczestniczących w nabożeństwie, ale nie przyjmujących komunii) wynosił około 50 procent. Wlatach 90-tych oscylował w granicach 47 – 43 procent. Przed rokiem 2000 nastąpiło odbicie do poziomu powyżej 46 procent, a najwięcej wiernych ubyło w latach 2005 – 2008. Wówczas odsetek uczestniczących w nabożeństwach spadł z 45 procent do 40,4.
Na podobnym poziomie od 10 lat utrzymuje się natomiast odsetek katolików systematycznie przystępujących do komunii świętej (tzw. communicantes). W roku 2000 odsetek ten wynosi około 16 procent. W 2010 roku jest to dokładnie 16,4 procenta wiernych (o 0,4 punktu mniej niż w 2009 roku).
Patrz też: Kościół stracił w PRL jeszcze więcej ziemi i budynków – jest nowy dokument w archiwach kościelnych
Najwięcej wiernych na południu, najmniej na zachodzie i północy
Odsetek wiernych uczęszczających do kościoła bardzo różni się w zależności od regionu Polski. Najbardziej religijne jest południe. Diecezja rzeszowska może pochwalić się odsetkiem osób uczestniczących w nabożeństwach na poziomie nawet 66,8 proc. Rekord ustanowiła diecezja tarnowska, z wynikiem na poziomie 70,5 procenta.
Najmniej wiernych mają parafie w Polsce zachodniej i na północy. Diecezja szczecińsko-kamieńska wyliczyła, że na nabożeństwach zjawia się średnio 25,4 proc. wiernych. Niewiele lepszy wynik uzyskała diecezja koszalińsko-kołobrzeska (27 proc.).
Warto również dodać, że wyniki liczenia wiernych bardzo rzadko pokrywają się z sondażami, które mają ocenić liczbę ludzi wierzących.
W 2008 roku w Europejskim Sondażu Społecznym aż 52 procent Polaków deklarowało, że są praktykującymi katolikami (chodzi do kościoła przynajmniej raz w tygodniu). Tymczasem w tym samym roku Episkopat wyliczył, że średni odsetek osób uczestniczących w nabożeństwach wynosił rekordowo niskie 40,4 procent.