Wieś Słowińska
I miejsce w dziedzinie Infrastruktura Społeczna zajął projekt Muzeum Pomorza Środkowego w Klukach "Słowińskie Centrum Kultury Regionalnej".
Słowińskie Centrum Kultury Regionalnej przy Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach jest miejscem, gdzie z myślą o aktywizowaniu społeczności lokalnej realizuje się różnego rodzaju warsztaty rękodzielnicze. - Zajęcia dają możliwość nabycia umiejętności z zakresu zanikających dziedzin rękodzielnictwa, jakimi są np. tkactwo, garncarstwo, koronkarstwo, plecionkarstwo czy wyrób kwiatów z bibuły - mówi kustosz Gabryela Włodarska-Koszutowska.
Nowoczesna świetlica
II miejsce w dziedzinie Infrastruktura Społeczna zajął projekt "Budowa świetlicy wiejskiej w Pobłociu Wielkim, gm. Karlino - multikulturalny ośrodek współpracy polsko-niemieckiej".
"Świetlica to miejsce wypoczynku i życia społeczno-kulturalnego wsi, centrum spotkań mieszkańców, aktywnych grup społeczności lokalnych - kół gospodyń wiejskich, rady sołeckiej, klubu piłkarskiego". Jej budowa dała początek wielu
inicjatywom, dzięki którym mieszkańcy sołectwa otwierają się na integrację z mieszkańcami gminy Karlino. Świetlica to miejsce wypoczynku i życia społeczno-kulturalnego wsi. - Dzięki zaangażowaniu, kreatywności mieszkańców gminy organizowane są w niej różne imprezy - mówi Emilia Filipowicz.
Ośrodek sportowy
I miejsce w dziedzinie Infrastruktura Techniczna zajęła Gmina Mrągowo za projekt "Budowa infrastruktury ośrodka sportów zimowych Góra Czterech Wiatrów - etap III".
- Góra Czterech Wiatrów (G4W) to całoroczny ośrodek sportowy, położony nad jeziorem Czos, ma szeroką ofertę aktywnego wypoczynku zarówno zimą, jak i latem - mówi kierownik ośrodka Tomasz Machaj. Góra jest częściowo zalesiona i jest wspaniałym punktem widokowym. Na G4W wybudowano wyciągi narciarskie z całą infrastrukturą zimową, stylowy budynek zaplecza. Mieści się tu m.in.: bar, miejsca noclegowe, punkt opieki medycznej, wypożyczalnia sprzętu sportowego, dwa duże parkingi, ścieżki piesze i rowerowe, pomost pływający.
Konkurs o tytuł "przyjaznej wsi"
Już od kilku lat setki gmin z naszego kraju ubiegają się o tytuł "Przyjaznej Wsi" nadawany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Konkurs organizowany w ramach działalności Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich ma na celu wyłonienie najlepszego projektu współfinansowanego z funduszy europejskich, wspierającego rozbudowę infrastruktury na terenach wiejskich. Polska wieś jest prawdziwą ostoją tradycji i kultury, ale żeby przetrwać, musi się przekształcać, dostosowywać do nowej rzeczywistości społeczno-gospodarczej. Niezwykle ważne jest, aby w dobie
globalizacji zachowała jedno-cześnie wszystko to, co stanowi o jej wartości dla mieszkańców i turystów.
Szczegółowe informacje:
Sekretariat Centralny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA, ul. Wspólna 30, 00-930 Warszawa, tel. 22 623-19-01, [email protected], [email protected], www.ksow.pl w zakładce Przyjazna Wieś