testament

i

Autor: Shutterstock

Jak bez błędów sporządzić testament

2016-03-01 1:00

Po zmarłym pozostaje nie tylko pustka, ale i majątek, który często bywa przyczyną rodzinnych konfliktów. Odpowiednio spisany testament może zapobiec wieloletnim sporom.

Jeśli chcesz uporządkować sprawy spadkowe, ale nie wiesz, jak sporządzić testament, skorzystaj z naszego poradnika. Komu i na jakich zasadach chcesz przekazać swój majątek? To trudne kwestie, dlatego musisz poznać podstawowe pojęcia z dziedziny prawa spadkowego, by dobrze rozwiązać swoje problemy. Dla sporządzającego testament jest on pewnym ułatwieniem, ponieważ może za życia wybrać osobę, którą chce obdarować. Warto go spisać zwłaszcza wtedy, gdy chce się ustanowić spadkobiercą kogoś innego, niż to wynika z dziedziczenia ustawowego. Poza tym w ostatniej woli można rozdysponować cały majątek lub jego część. Natomiast dla spadkobiercy testament nie jest specjalnym ułatwieniem – tak samo jak przy dziedziczeniu ustawowym musi on wystąpić do sądu o stwierdzenie prawa do spadku lub potwierdzić to prawo u notariusza.

• Data sporządzenia testamentu jest ważna w wypadku, kiedy do sądu trafi więcej niż jeden testament. Wówczas wiążące będą postanowienia najnowszego testamentu.

• Ważne jest, aby osoba mająca popularne imię i nazwisko wymieniła w testamencie także np. imiona swoich rodziców oraz miejsce i datę urodzenia. Dzięki temu nie będzie wątpliwości, kto jest autorem testamentu.

• Na wstępie spadkodawca wymienia osoby, które powołuje do dziedziczenia, określając stopień pokrewieństwa lub inne łączące go z nimi więzy (np. przyjacielskie).

• Powołując do spadku w określonych częściach, spadkodawca nie musi tłumaczyć, z jakiej przyczyny dokonał takiego, a nie innego podziału swojego majątku.

• Spadkodawca może dokonać zastrzeżenia, które jego zdaniem przyczyni się dobru rodziny (w tym wypadku za zastrzeżeniem, że część przypadająca córce stanie się częścią wspólną córki i jej męża, wyraźnie widać intencję dostarczenia argumentu za nierozwiązaniem małżeństwa).

• Spadkodawca może zastrzec w testamencie, że w wypadku gdy któryś z powołanych w testamencie spadkobierców zrzeknie się swojej części lub nie dożyje otwarcia spadku, w jego miejsce wejdzie inna osoba wskazana przez spadkodawcę.

• Wymieniając składniki swojego majątku, spadkodawca nie określa ich precyzyjnie, pisze jedynie o marce samochodu (nie o jego stanie), oszczędnościach na określonym rachunku (bez podania salda) itp.

• Niektóre ze składników swojego majątku spadkodawca przeznacza określonym osobom, przy czym wymienione składniki są wyłączone z masy spadkowej dzielonej między spadkobierców na części, co oznacza, że odpada konieczność wzajemnego rozliczenia się spadkobierców powołanych do spadku w określonych częściach.

• W przypadku wymieniania przyjaciół, często znanym rodzinie jedynie z imienia, warto dodać inne dane, np. imiona rodziców czy adres zamieszkania.

 

POBIERZ WZÓR UMOWY

 

-

UWAGA

Cały testament jak i podpis musi być dla swojej ważności sporządzony własnoręcznie przez testatora!

-

• Wnuk lub ojciec wnuka mogą nie zgodzić się na spełnienie warunku. W takim wypadku przedmioty, które odziedziczyłby wnuk, a raczej ich wartość, przejdzie do wartości majątku, jaki zostanie rozdysponowany pomiędzy osoby, których spadkodawca ustanowił swoimi spadkobiercami.

• Wykonawcą testamentu musi być osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Nie chcąc wziąć na siebie tego obowiązku, wykonawca powinien złożyć odpowiednie oświadczenie przed sądem lub notariuszem.

Już w środę 02.03 w godzinach 10.00–12.00 pod numerem telefonu: 664014388 prawnik Monika Kopiś z kancelarii Omega odpowie na pytania Czytelników dotyczące sporządzenia testamentu i spraw spadkowych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki