Jak co roku o tej porze: dla upamiętnienia ofiar Tragedii Górnośląskiej

i

Autor: Ruch Autonomii Śląska/Facebook

Jak co roku o tej porze: dla upamiętnienia ofiar Tragedii Górnośląskiej

2019-01-26 10:37

W niedzielę w województwach śląskim i opolskim obchodzi się Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945 roku. W sobotę 10-kilometrową trasę przejdzie Marsz na Zgodę. Zgoda był obozem koncentracyjny W Świętochłowicach dla Górnoślązaków zarządzanym przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Drogą, którą co roku idą uczestnicy Marszu na Zgodę, szli pierwsi więźniowie obozu. Zginęło w nim ok. 2,5 tys. osób.

Czym jest Tragedia Górnośląska? Wyjaśnijmy, że nie wszyscy w Polsce mogą to wiedzieć. Tym terminem określa się akty terroru wobec Ślązaków: aresztowania, egzekucje oraz wywózki na Sybir i do kopalń Donbasu. Wywieziono ich – według różnych szacunków - - od 50 do 90 tys. osób. Nie udało się jednoznacznie ustalić, ilu z tej rzeszy nie wróciło do domów. Górnoślązaków wywożono, bo wedle władz sowieckich (polskie nie protestowały) byli Niemcami i to, że DVL (Deutsche Volksliste - Niemiecką Listę Narodowościową) zdecydowana większość (III i IV grupa) przyjęła pod przymusem. W rzeczywistości był to przede wszystkim pretekst do pozyskania darmowej siły roboczej, która pracowałaby na rzecz odbudowy ZSRR zniszczonego wojną.

Śledztwo dotyczące deportacji Ślązaków do ZSRR w 1945 r. prowadził IPN. Zostało umorzone w 2006 r. m.in. z uwagi na śmierć odpowiedzialnych radzieckich przywódców z tamtego okresu. IPN uznał, że deportacje były zbrodnią komunistyczną i zbrodnią przeciw ludzkości, dokonaną na podstawie decyzji władz sowieckich przez żołnierzy NKWD, których tożsamości nie da się dziś ustalić.

Dzień Pamięci przypada na ostatnią niedzielę stycznia. Uchwały o obchodach przyjęły Sejmik Województwa Śląskiego w 2011 r. i Sejmik Województwa Opolskiego – w 2012 r. W okolicznościowym apelu prezes Związku Górnośląskiego Grzegorz Franki napisał: „Tragedia Górnośląska to ciąg bolesnych wydarzeń, które miały miejsce na Górnym Śląsku od chwili wkroczenia tu Armii Czerwonej w styczniu 1945 roku aż do roku 1948. Tragedia Górnośląska to mordy i gwałty na ludności cywilnej, to deportacje górników i robotników różnych zawodów, mężczyzn, kobiet i młodzieży w głąb Związku Radzieckiego do niewolniczej pracy, to osadzanie mieszkańców w obozach pracy i obozach koncentracyjnych, to prześladowanie i szykanowanie wielu ludzi, to grabież mienia prywatnego i niszczenie dziedzictwa materialnego naszej śląskiej ojczyzny. O tym wszystkim, a szczególnie o Ofiarach Tragedii Górnośląskiej winniśmy pamiętać zawsze.

Dlatego apeluję do wszystkich mieszkańców oraz władz samorządowych Górnego Śląska i Województwa Śląskiego, abyśmy w niedzielę 27 stycznia o godzinie 9.00 stanęli na chwilę w miejscach, które symbolizują Tragedię Górnośląską. Ofiarom poświęćmy nasze myśli i modlitwy, połóżmy kwiaty i zapalmy znicze”.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają