Jak dorobić za granicą?

2013-06-03 4:00

Chcesz wykorzystać wakacje na zarobienie niezłych pieniędzy? Wyjedź do pracy za granicę. Europejskie rynki poszukują pracowników sezonowych do zbioru owoców, pracy w winnicach, restauracjach lub przy opiece nad osobami chorymi i starszymi. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, w jakim charakterze możesz zostać zatrudniony i ile zarobisz, pracując w Wielkiej Brytanii lub Niemczech.

Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii szukamy pracy m.in. w gastronomii i hotelach, przy zbiorach owoców i warzyw, remontach domów oraz przy połowie ryb. Pracownicy sezonowi działają tam na określonych prawem zasadach.

Obywatele Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a więc także Polacy, mają prawo do pracy i mieszkania w Wielkiej Brytanii bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na pracę. Mają te same prawa, co obywatele brytyjscy w zakresie dostępu do pracy, wynagrodzeń i warunków zatrudnienia.

>>> Niedziele wolne od handlu. Donald Tusk: Wrócimy do tej rozmowy, gdy bezrobocie będzie poniżej 10 proc.

Umowa na pracę

W Wielkiej Brytanii podpisywanie umów o pracę nie jest regułą. Jednakże pracodawca jest zobowiązany w ciągu 2 miesięcy od dnia rozpoczęcia pracy przez zatrudnionego dostarczyć mu pismo, które powinno zawierać następujące elementy:

* dane osobowe pracodawcy i pracownika,

* datę rozpoczęcia zatrudnienia,

* wynagrodzenie i częstotliwość jego wypłacania,

* godziny pracy,

* urlop i uprawnienia z tytułu choroby,

* kwestie związane ze składkami emerytalnymi,

* okres wypowiedzenia,

* stanowisko pracy i krótki opis pracy,

* umowy zbiorowe, które mają bezpośredni wpływ na warunki pracy.

Pracownicy sezonowi

Pracownicy zatrudniani przez agencję pośrednictwa nabywają takich samych praw jak osoby pracujące na umowę o pracę na takim samym lub na porównywalnym stanowisku u danego pracodawcy. Dotyczy osób pracujących w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy.

Już od pierwszego dnia pracownicy zatrudniani przez agencje mają prawo do:

* płatnego urlopu,

* minimalnego wynagrodzenia,

* przerw w pracy,

* ustawowego zasiłku macierzyńskiego lub tacierzyńskiego,

* zasiłku chorobowego,

* korzystania z pracowniczej stołówki, żłobka dla dziecka, dowozu do pracy, miejsca parkingowego itp.

Płaca minimalna

Stawki minimalnego krajowego wynagrodzenia są określone i podwyższane po 1 października każdego roku. Obecnie pracownicy w wieku 16-17 lat powinni otrzymać 3,68 GBP (ok. 18 zł), pomiędzy 18. a 20. rokiem życia 4,98 GBP (ok. 25 zł) za godzinę, a pracownicy powyżej 21. roku życia - 6,19 GBP (ok. 30 zł) za godzinę.

Czas pracy

Większość pracodawców oczekuje 37,5-godzinnego czasu pracy w tygodniu. Pracodawca nie może wymagać od pracownika bez jego pisemnej zgody pracowania więcej niż przez 48 godzin tygodniowo.

Służba zdrowia

Większość usług w publicznej służbie zdrowia (National Health Service - NHS) jest bezpłatna. Zapłacisz m.in. za recepty i usługi stomatologiczne. Aby za darmo korzystać z pomocy lekarskiej po przyjeździe do Wielkiej Brytanii, powinieneś zarejestrować się w lokalnej przychodni. Zostaniesz wtedy przypisany do konkretnego lekarza rodzinnego, który zajmuje się większością chorób i ma prawo kierowania pacjenta do szpitala. Jeżeli ulegniesz wypadkowi lub nagle zachorujesz, musisz udać się na pogotowie (Accident and Emergency). Oprócz tego każdy ubezpieczony w swoim kraju Polak ma prawo do skorzystania z opieki medycznej na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Kartę taką wyrabia się bezpłatnie w swoim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.

Tu szukaj ofert pracy:

http://www.eures.praca.gov.pl

http://www.monster.co.uk

http://www.jobsite.co.uk

http://www.britishjobs.net

http://www.workthing.com

http://www.topjobs.co.uk

http://www.jobsin.co.uk

http://www.jobs4network.co.uk

Niemcy

Do Niemiec jeździmy głównie na zbiory truskawek, szparagów i kwiatów. Obcokrajowcy pracujący legalnie w tym kraju są zatrudniani na tych samych zasadach, co obywatele Niemiec.

W ciągu miesiąca od momentu podjęcia pracy każdy pracownik powinien otrzymać na piśmie kontrakt, określający warunki zatrudnienia. Umowa może być wydana na czas określony, nieokreślony lub o dzieło. Najkorzystniejsza dla pracownika jest umowa na czas nieokreślony. Pracownik ma wtedy prawo do 7-miesięcznego okresu wypowiedzenia. W przypadku pracy sezonowej pracodawcy zwykle zawierają umowę na czas określony dyktowany okresem zbiorów owoców lub warzyw. Wcześniej pracownik może też zostać zatrudniony na okres próbny, który ma prawo trwać nawet do 6 miesięcy.

W umowie o pracę powinno się znaleźć

* termin, do kiedy została zawarta,

* czas pracy,

* rodzaj stanowiska i zakres obowiązków,

* wartość wynagrodzenia,

* informacje na temat urlopu oraz wynagrodzenia w razie choroby,

* konsekwencje dla obu stron w razie wcześniejszego zerwania umowy.

Płaca minimalna

W Niemczech nie została określona ustawowo ani godzinna, ani miesięczna stawka minimalna. Jednak w niektórych sektorach zostały podpisane porozumienia, na podstawie których wyznaczono minimalną stawkę za godzinę pracy. Płacę ustalono m.in. dla robotników budowlanych (dekarzy, monterów) - ok. 13 euro za godzinę (52 zł); elektryków - ok. 10 euro (40 zł), sprzątaczy - ok. 8 euro (32 zł), opiekunów osób starszych - ok. 9 euro (36 zł); pracowników czasowych - ok. 8 euro za godzinę (32 zł).

Czas pracy

Tygodniowy czas pracy w Niemczech wynosi średnio 39 godzin (4 dni po 8 godzin i 7 godzin w piątek). Około 12.30 odbywają się przerwy obiadowe (Mahlzeit). Uwaga! Czas przerwy na obiad nie jest wliczany do czasu pracy.

Służba zdrowia

Podobnie jak w Polsce, wszyscy ubezpieczeni w ustawowym ubezpieczeniu zdrowotnym płacą jednakową składkę (14,9 proc. dochodu) na ubezpieczenie zdrowotne, niezależnie od tego, do jakiej kasy chorych należą. Osoby zarabiające więcej niż 3,8 tys. euro mogą natomiast ubezpieczyć się w prywatnej kasie chorych działającej na zasadach rynkowych albo też dobrowolnie pozostać w kasie ustawowej. Poza tym każdy ubezpieczony w swoim kraju Polak ma prawo do skorzystania z opieki medycznej na podstawie karty EKUZ. Kartę taką wyrabia się bezpłatnie w swoim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.

Tu znajdziesz oferty pracy w Niemczech:

http://www.pracasezonowa-w-niemczech.pl/find.php

http://zbiory.praca123.eu/ogloszenia/niemcy/

http://praca.trovit.pl/praca-sezonowa-niemcy

http://praca-sezonowa-za-granica.pl/ogloszenia-o-prace/niemcy/

http://www.eures.europa.eu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki