Jak grać na giełdzie

i

Autor: Shutterstock

Jak działa Giełda Papierów Wartościowych?

2015-09-18 2:00

Kursy akcji są trudno przewidywalne i czasem potrafią zaskoczyć nawet wytrawnych graczy i analityków. Niemniej jednak ceny akcji zależą właśnie od samych inwestorów, ich zachowań oraz emocji. Zupełnie inaczej sprawa ma się z samą Giełda Papierów Wartościowych – ta działa według ściśle ustalonych reguł i jak w zegarku.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie funkcjonuje w stałym rytmie. Wszystkie ważne rzeczy dzieją się dokładnie o tych samych godzinach i w tej samej kolejności. Czas, kiedy giełda pracuje i gdy można dokonywać transakcji sprzedaży i kupna akcji, nazywa się sesją. Trwa ona od poniedziałku do piątku, 8 godzin, od 9.00 do 17.00. Jednak zlecenia przyjmowane są już od godziny 8.30 i pozwalają obliczyć tzw. kurs otwarcia dla każdej ze spółek – kiedy rusza sesja.

Z kolei ostatnie zlecenia są przyjmowane przed godz. 16.50 i pozwalają ustalić tzw. kurs zamknięcia dla akcji poszczególnych spółek. Po godzinie 17.00 odbywa się 5-minutowa dogrywka, podczas której inwestorzy mogą realizować transakcje po cenie zamknięcia.

Różne rynki na różne potrzeby

Na warszawskiej giełdzie handluje się papierami wartościowymi na różnych rynkach. Największy i najbardziej rozpoznawalny jest oczywiście rynek główny GPW, na którym notowane są akcje największych i najbardziej płynnych spółek na giełdzie. Istnieje już ponad 20 lat. Inwestorzy mogą dokonywać transakcji również na dwóch innych rynkach.

Oba są młodsze i działają na polskim rynku kapitałowym od kilku lat. To NewConnect, na którym notowane są młode i nieduże spółki z potencjałem rozwoju. Po osiągnięciu odpowiedniej skali wielkości będą mogły przenieść się na rynek główny GPW. Jest jeszcze rynek Catalyst. Na nim z kolei handluje się obligacjami, czyli papierami dłużnymi, np. tymi, które emitują nie tylko spółki, ale również samorządy. Celem emisji obligacji, tak jak w przypadku akcji, jest pozyskanie środków finansowych na dalszy rozwój czy realizację założonych planów inwestycyjnych.

To nie jest takie trudne

Handel akcjami czy innymi papierami wartościowymi nie jest dziś trudny. Akcjonariuszem, czyli posiadaczem akcji spółki, można stać się nie wychodząc z domu. Wystarczy założyć rachunek maklerski i mieć dostęp do internetu. Warto przy tej okazji z rozmysłem przeanalizować ofertę poszczególnych domów maklerskich i porównać funkcjonalności poszczególnych kont. Warto wybrać rachunek maklerski dostosowany do naszej aktywności – odpowiadając sobie na pytanie, czy jesteśmy aktywni i korzystamy z niego często, czy zdecydowanie rzadziej, kontrolując nasze inwestycje. Warto również sprawdzić poziom opłaty za prowadzenie takiego rachunku. Dziś w większości domów maklerskich jest ona minimalna lub nie ma jej wcale, pod warunkiem dokonania np. jednej transakcji na rok.

 

Niniejszy materiał nie może być rozpowszechniany, publikowany ani rozsyłany, bezpośrednio lub pośrednio, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, Australii, Kanadzie lub Japonii.
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie promocyjny i nie stanowi oferty sprzedaży ani zaproszenia do nabycia papierów wartościowych w Polsce ani w jakiejkolwiek innej jurysdykcji w tym w Stanach Zjednoczonych Ameryki, Australii, Kanadzie lub Japonii, jak również nie może stanowić podstawy podjęcia decyzji w przedmiocie inwestowania w papiery wartościowe. Jedynym prawnie wiążącym dokumentem zawierającym informacje o Banku Pocztowym S.A. („Bank") i oferowanych papierach wartościowych Banku będzie prospekt zatwierdzony przez Komisję Nadzoru Finansowego („Prospekt"). Prospekt będzie udostępniony na stronie internetowej Banku (www.pocztowy.pl) oraz w celach informacyjnych na stronie internetowej Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego (www.dm.pkobp.pl).
Papiery wartościowe, o których mowa w niniejszym materiale nie zostały i nie zostaną zarejestrowane zgodnie z amerykańską ustawą o papierach wartościowych z 1933 roku („Ustawa o papierach wartościowych") i nie mogą być oferowane ani sprzedawane w Stanach Zjednoczonych Ameryki, jeśli nie zostaną zarejestrowane zgodnie z Ustawą o papierach wartościowych lub nie będzie przysługiwać w stosunku do nich zwolnienie z wymogów dotyczących rejestracji przewidziane w Ustawie o papierach wartościowych. Nie będzie prowadzona żadna oferta publiczna papierów wartościowych w Stanach Zjednoczonych.

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają