1. NUMER KONTA
indywidualny numer rachunku przypisany każdemu klientowi, na który należy wpłacać opłaty za paliwo gazowe.
2. NUMER KLIENTA
to stały, indywidualny numer przypisany każdemu klientowi. Służy on do identyfikacji w przypadku kontaktowania się z Biurem Obsługi Klienta, także przez telefon. W ten sposób jesteśmy rozpoznawani. Jeśli płacimy za gaz przelewem, koniecznie musimy wpisać ten numer na druku bankowym. Pod nim znajduje się imię i nazwisko oraz nasz adres.
3. ADRES PUNKTU POBORU
miejsce, gdzie dostarczane jest paliwo gazowe (nasz dom, firma itd.). Pod tym adresem podany jest numer naszego gazomierza.
4. TARYFA
Na fakturze znajduje się oznaczenie grupy taryfowej, zgodnie z którą jesteśmy rozliczani, czyli do grupy od W-1.1 do W-4. Kwalifikacja do grupy taryfowej zależy od:
- miejsca odbioru paliwa gazowego
– według operatora, z sieci którego następuje pobór,
- rodzaju pobieranego paliwa gazowego
– gaz wysokometanowy, gaz zaazotowany, gaz propan-butan – powietrze lub gaz propan–butan – rozprężony,
- rocznej ilości pobieranego paliwa Gazowego
5. WIELKOŚĆ ZUŻYCIA
Ilość zużytego paliwa gazowego w danym okresie rozliczeniowym. Od 1 sierpnia 2014 r. liczona jest w kilowatogodzinach (szczegóły dot. zmiany jednostki rozliczenia zużycia paliwa gazowego na www. nowamiara.pgnig.pl). Warto na bieżąco kontrolować zużycie gazu, aby korzystać z niego ekonomicznie. Przejście do innej grupy taryfowej wiąże się ze zmianą wysokości opłat.
6. CENA ZA PALIWO GAZOWE
Cena netto jednej kilowatogodziny paliwa gazowego. Jest ona ustalona odrębnie dla każdej grupy taryfowej i zatwierdzana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Warto wiedzieć, że opłaty związane z zużyciem paliwa gazowego zwykle stanowią 50–60 proc. całego rachunku.
7. ABONAMENT
Zryczałtowana opłata stała, pobierana za każdy miesiąc kalendarzowy niezależnie od tego, ile gazu zużyjemy. W opłacie tej zawarte są koszty firmy związane m.in. z wystawianiem i dostarczaniem faktur, obliczaniem i pobieraniem należności, a także z zawieraniem i dotrzymywaniem warunków umów i prawidłowością rozliczeń.
8. OPŁATA DYSTRYBUCYJNA STAŁA
Wynika z kosztów eksploatacji, monitorowania, remontowania i modernizacji gazociągów. Pobierana jest co miesiąc za dany okres rozliczeniowy, niezależnie od tego, ile gazu zużyjemy.
9. OPŁATA DYSTRYBUCYJNA ZMIENNA
Opłata za dostarczenie nam gazu, naliczana jest proporcjonalnie do jego zużycia.
10. KWOTA DO ZAPŁATY
Suma wszystkich opłat brutto, którą należy zapłacić.
11. TERMIN PŁATNOŚCI
Dzień, do którego należy uiścić opłatę. Pamiętajmy, że zgodnie z art. 454 par. 1 k.c. za datę wpłaty przyjmuje się datę wpływu środków pieniężnych na rachunek wystawcy faktury.
GDZIE MOŻNA ZAPŁACIĆ ZA GAZ
Nasz rachunek za gaz możemy opłacić na różne sposoby:
- POLECENIE ZAPŁATY
– PGNiG sam pobiera sobie zapłatę z naszego konta bankowego, a my tylko otrzymujemy potwierdzenie tej operacji. Dzięki temu nie musimy pilnować terminów. Aby zlecić Dokonywanie płatności za zużyty gaz z rachunku bankowego należy przesłać do Biura Obsługi Klienta zgodę na obciążenie rachunku.
- w placówce POCZTY POLSKIEJ,
- w placówce DOWOLNEGO BANKU,
- w kasie sklepu za pomocą usługi MOJE RACHUNKI,
- w KASIE W BIURZE OBSŁUGI KLIENTA w pobliżu naszego miejsca zamieszkania.
Adres znajdziemy na stronie internetowej www.pgnig.pl
E-BOKTo bezpłatna usługa internetowa przeznaczona dla klientów PGNiG. Za jej pośrednictwem można mieć aktualne informacje dotyczące naszego konta, rozliczeń za paliwo gazowe. Możemy także sprawdzić aktualną kwotę do zapłaty, saldo rachunku, termin płatności, wykres zużycia gazu. By mieć dostęp do tej usługi, trzeba się zalogować na stronie: www.ebok.pgnig.pl
|
AWARIEW przypadku jakiegokolwiek zagrożenia, należy natychmiast zgłosić ten fakt do Pogotowia Gazowego pod bezpłatny numer telefonu 992 |