Co to jest PIT?
PIT (Personal Income Tax) to nic innego jak podatek od dochodów, które uzyskujemy - od wynagrodzeń ze stosunku pracy, emerytur, rent, wszelkich zasiłków oraz podatek od prowadzenia własnej działalności gospodarczej, czy też wykonywania wolnego zawodu. Każdy bez względu na posiadaną umowę (umowa o pracę, dzieło, zlecenie) musi rozliczyć się Urzędem Skarbowym.
Kiedy musimy się rozliczyć?
Deklaracje podatkowe należy złożyć w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia 2014 roku. Każdy, kto ukończył 18 lat i rozpoczął pracę, musi dostosować się do wymogów państwa i złożyć odpowiedni formularz.
Wzory formularzy PIT zmieniają się co roku. Są to drobne zmiany mające na celu ułatwienie podatnikom wypełnianie deklaracji. W 2013 roku zmieniło się również prawo do korzystania z ulgi na internet oraz ulgi na dziecko.
Termin zwrotu nadpłaty
Każdy kto złożył swojego PIT-a i szczęśliwie odnotował nadpłatę podatku, spodziewa się szybkiego zwrotu pieniędzy. Pamiętajcie, że im szybciej rozliczycie się z Urzędem Skarbowym, tym szybciej otrzymacie zwrot podatku za 2013 rok. Ustawowo urząd ma 3 miesiące od daty złożenia PIT-u na zwrot podatku. Nie warto jednak czekać ze złożeniem PIT na ostatnią chwilę, gdyż składając deklarację 30 kwietnia 2014 r., na zwrot podatku możemy poczekać nawet do końca lipca 2014 r.
1% podatku na organizację pożytku publicznego
W zeznaniu podatkowym podatnik może przekazać 1% podatku na wybraną organizację. Aby to zrobić należy w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym podać dane organizacji, którą chcemy wspomóc. Dzięki temu możemy bezpośrednio wpłynąć na to, do kogo trafią pieniądze z naszych podatków.
W rozliczeniu PIT za 2013 r. identyfikacja organizacji pożytku publicznego odbywa się wyłącznie po numerze wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).
Jak łatwo rozliczyć się z US?
Dzięki odpowiednim programom rozliczysz się łatwo i szybko! Takie rozliczanie ma wiele zalet – zrobisz to tanio i bezbłędnie, bo program na podstawie wprowadzonych danych sam wypełni za Ciebie PIT. Wystarczy wysłać deklarację przez internet lub wydrukować, podpisać i zanieść do Urzędu Skarbowego.