Jestem na emeryturze od 2007 roku. ZUS wyliczył mi świadczenie z ostatnich kolejnych 10 lat pracy, ale w tym czasie przez ponad rok nie miałem zatrudnienia i nie mogłem przedstawić zaświadczenia o zarobkach. Kiedy dowiedziałem się, że zamiast tzw. lat zerowych można doliczać minimalne wynagrodzenia, wystąpiłem do ZUS o przeliczenie emerytury. Wtedy okazało się, że urzędniczka, która parę lat wcześniej wydała decyzję, pomyliła się i wyliczyła mi za wysokie świadczenie. ZUS natychmiast obniżył mi emeryturę. Czy teraz mogę odwołać się od tej decyzji ZUS?
ZUS nie może w dowolnej chwili obniżać wcześniej przyznanych świadczeń. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny 28 lutego tego roku. Teraz powinien pan złożyć w oddziale ZUS, który wydał krzywdzącą decyzję, wniosek o wznowienie postępowania (ZUS nie zrobi tego z urzędu). We wniosku wystarczy napisać, że w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego (Dz.U. z 8.03.2012 r. poz. 221) zwraca się pan z prośbą o zweryfikowanie decyzji (tu trzeba podać numer decyzji), na podstawie której zostało obniżone pana świadczenie.
Jestem emerytem, ale nadal pracuję. W październiku ubiegłego roku ZUS wstrzymał mi na kilka dni wypłatę świadczenia, bo nie dopatrzył się, że zwolniłem się z pracy, ale znowu się zatrudniłem. Pod koniec października ZUS wznowił mi wypłacanie emerytury i w dodatku, ku memu zdumieniu, w wyższej wysokości. Bardzo się ucieszyłem, ale moja radość trwała tylko dwa miesiące. Wkrótce otrzymałem pismo z ZUS, że doszło do pomyłki i znowu będę miał świadczenie wypłacane w poprzedniej wysokości. Czy w tej sytuacji będę mógł skorzystać z wyroku Trybunału Konstytucyjnego?
Powinien pan zakwestionować ostatnią decyzję ZUS obniżającą świadczenie, uzasadniając, że została ona podjęta bez podstawy prawnej, ponieważ Trybunał Konstytucyjny uznał, że art. 114 ust. 1a ustawy o emeryturach i rentach z FUS jest niezgodny z ustawą zasadniczą. Jeśli ZUS odmówi przywrócenia świadczenia w poprzedniej wysokości i wyda decyzję odmowną, przysługuje panu prawo wstąpienia na drogę sądową (decyzja ZUS będzie zawierać stosowne pouczenie o możliwości i terminie odwołania się do sądu). Jest jeszcze możliwość dochodzenia w drodze powództwa cywilnego odszkodowania za błędną decyzję wydaną przez urzędnika państwowego. Jeśli ktoś w wyniku tej błędnej decyzji poniósł szkodę, może złożyć do sądu rejonowego (właściwego ze względu na swoje miejsce zamieszkania) pozew o odszkodowanie.