Jak podwyższyć emeryturę - tylko na se.pl

2012-12-27 17:17

Uwaga, emeryci! Tylko kilka dni pozostało, aby podwyższyć sobie świadczenie, zamieniając wcześniejszą emeryturę na tzw. powszechną na korzystnych zasadach! Już 31 grudnia 2012 roku upływa ostateczny termin składania wniosków w tej sprawie.

W styczniu wchodzą w życie przepisy znowelizowanej ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nie tylko wydłużony zostanie wiek emerytalny, ale wprowadzone będą zmiany w sposobie wyliczania świadczeń. Jest to szczególnie ważne dla osób już pobierających wcześniejszą emeryturę. Dlatego - jeśli spełniasz warunki wymagane do otrzymania powszechnej emerytury - masz czas tylko do końca roku, żeby złożyć w ZUS wniosek o jej przyznanie. Inaczej twoje świadczenie będzie niższe, bo ZUS podstawę obliczenia emerytury pomniejszy o kwotę stanowiąca sumę dotychczas pobranych świadczeń.

- Zasada pomniejszania podstawy obliczenia emerytury będzie dotyczyła osób urodzonych po

31 grudnia 1948 r., które uzyskały prawo do wcześniejszej emerytury obliczonej na tzw. starych zasadach i pobierały te świadczenia, a po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego mają także możliwość uzyskania powszechnej emerytury obliczonej na nowych zasadach - informuje Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS. Obejmie ona również osoby, pobierające wcześniejsze emerytury na podstawie przepisów o pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, kolejarzy, górników, nauczycieli, twórców i artystów (art. 184 ustawy o emeryturach).

- Aby otrzymać świadczenie powszechne obliczone od podstawy obliczenia emerytury, która nie zostanie pomniejszona o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych, osoby pobierające emeryturę wcześniejszą mające prawo do nowej emerytury powinny złożyć wniosek o jej przyznanie do 31 grudnia 2012 r. Po tym terminie trzeba się liczyć z pomniejszeniem podstawy obliczenia emerytury - dodaje rzecznik ZUS.

1 krok

Wystarczy napisać: "Proszę o przyznanie emerytury w związku z osiągnięciem przeze mnie powszechnego wieku emerytalnego". We wniosku powinieneś podać swoje dane osobowe (imię, nazwisko, adres) oraz numer świadczenia. Pismo należy podpisać. Wniosek będzie rozpatrzony przez oddział ZUS, który wypłaca ci wcześniejszą emeryturę, ale możesz zgłosić go w najbliższej placówce ZUS.

2 krok

Złóż wniosek - osobiście w dowolnej placówce ZUS lub wyślij pocztą (decyduje data stempla pocztowego).

3 krok

Czekaj na odpowiedź z ZUS - powinieneś ją dostać w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają