Poza kolejką
Na początek sprawdź, czy nie jesteś uprawniony do leczenia poza kolejnością. 18 maja zmieniły się zasady i teraz, jeśli jesteś osobą uprawnioną, powinieneś dostać się do lekarza w dniu zgłoszenia lub nie później niż w ciągu 7 dni roboczych.
Kto ma prawo do świadczeń poza kolejnością? Zasłużeni honorowi dawcy krwi; zasłużeni dawcy przeszczepu; inwalidzi wojenni i wojskowi; kombatanci oraz niektóre osoby represjonowane będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego; żołnierze lub pracownicy oraz weterani poszkodowani podczas misji poza granicami. Poza kolejnością leczone są też tzw. przypadki pilne.
Czytaj: Rząd znowu obiecuje: Skończą się kolejki do lekarzy!
Szukaj kolejek
Jeśli nie należysz do którejś z tych grup, szukaj miejsca gdzie jest najkrótsza kolejka. W każdym oddziale wojewódzkim NFZ działają bezpłatne infolinie, gdzie uzyskasz najświeższe informacje (www.nfz.gov.pl). Ci, którzy mieszkają na Dolnym Śląsku, mogą natomiast wyszukać szpital, gabinet bez kolejki sami. Na stronie www.nfz-wroclaw.pl jest zakładka "Gdzie bez kolejek". - Należy wpisać rodzaj świadczenia, jakiej poradni szukamy i miejscowość - tłumaczy Joanna Mierzwińska, rzecznik Oddziału NFZ we Wrocławiu. Sprawdziliśmy.
Wizyta last minute
Jeśli już masz wskazany termin wizyty, to i tak dzwoń na rejestrację i dopytuj się, czy nie ma nic wcześniej. Pacjenci często rezygnują i zwalnia się miejsce. Np. aż
13 proc. zapisanych rezygnuje z wizyty u kardiologa, 9 proc. - u neurologa. Może i ty akurat trafisz na kolejkowe last minute.
Pamiętaj o skierowaniu
Skierowanie do specjalisty jest bezterminowe. Nie potrzeba go do ginekologa, onkologa, psychiatry, wenerologa i dentysty. Do końca roku bez skierowania leczymy się też u dermatologa i okulisty.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail