Pierwsze sesje egzaminacyjne zbliżają się nieubłaganie, a chwilę później rozpoczną się egzaminy maturalne. Zacznij naukę dużo wcześniej, aby utrzymać mózg w dobrej kondycji i powoli oswoić się ze stresem. Przygotuj sobie plan nauki, pamiętając, aby zacząć od najtrudniejszych zagadnień. "Pamięciówkę" zostaw sobie na sam koniec! Mózg przechowuje bowiem cenne informacje, które ulegają systematycznej segregacji. Te uznane za najmniej ważne, zostają zepchnięte na dalszy plan, przez co dużo ciężej przypomnieć je sobie.
Odpowiednie warunki do nauki
Dbaj o porządek w miejscu, w którym się uczysz. Zniweluj ilość rozpraszających rzeczy, jak np. zbyt głośna muzyka, bałagan na biurku czy włączony telewizor. Określ, w jakiej porze dnia zapamiętujesz najwięcej informacji oraz w jakim pomieszczeniu (np. biblioteka, własny pokój). Weź pod uwagę najwygodniejszą pozycję. Mniej więcej co godzinę, rób sobie 15 minutowe przerwy. Im częściej odpoczywasz, tym więcej informacji przyswajasz. Pamiętaj również o dłuższych przerwach na np. spacer czy przejażdżkę na rowerze - mózg potrzebuje dotlenienia. Podczas chwili wytchnienia nowe wiadomości są wchłaniane i integrowane z tym, co już masz w głowie. Przed rozpoczęciem nauki pamiętaj o relaksie. Wyśpij się, zjedz śniadanie. Czując zmęczenie i głód, niewiele osiągniesz.
Sprawdź: Szukasz sposobu na stres? Dużo się śmiej!
Techniki zapamiętywania
Sposobów zapamiętywania jest wiele. Część odwołuje się do wyobraźni, inne do zmysłów (wzrok, słuch). Najważniejsze to znać możliwości własnego umysłu i dobrać najskuteczniejszą metodę nauki. Im większe obszary mózgu zostaną zaangażowane, tym lepsza będzie współpraca pomiędzy półkulami. Gwarantuje to zapamiętanie materiału.
Przykłady technik zapamiętywania to: zabawa w skojarzenia, mapa dla umysłu, akronimy, rymowanki i wierszyki, pałac pamięci, metoda pierwszych liter, zbitki liczbowe.
Zapanuj nad stresem
Świadomość strachu przed tym, na co nie mamy wpływu, zmniejsza stres. Dlatego traktuj egzaminy jako coś nieuniknionego. Wyobrażaj sobie, że stoisz przed komisją, czujesz rosnące napięcie i... oswój się z nim. Taki trening działa jak szczepionka uodparniająca. Pamiętaj również o dystansie do stresującej sytuacji. Zaplanuj następne dni po egzaminie, aby były pełne rozrywki i relaksu. Jeśli nauka była systematyczna, na pewno sobie poradzisz. Ogranicz używki i zadbaj o kondycję. Możesz również brać witaminy i minerały, poprawiające pracę mózgu.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail