Razem z upływem lat słuch staje się coraz gorszy. Niedosłuch zaczyna się już wtedy, gdy mamy kłopot ze zrozumieniem szeptu. Warto poddać się badaniu słuchu, bo wtedy można dokładnie określić zarówno stopień jak i rodzaj ubytku słuchu. Dowiemy się wtedy, czy powinniśmy już zdecydować się na kupno aparatu słuchowego. Dobrać pomoże nam go specjalista audioprotetyk.
Jaki aparat wybrać
Aparaty słuchowe występują w wielu rodzajach i warto dobrać taki, który jak najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Na pewno audioprotetyk pomoże nam podjąć właściwą decyzję. Wybierając aparat, weźmy pod uwagę:
1. Kiedy i gdzie będziemy go używać
W jakich sytuacjach chcielibyśmy poprawić nasze słyszenie? Kiedy i gdzie będziemy potrzebowali pomocy aparatu? Jakie są nasze potrzeby komunikowania się w pracy, w domu i podczas wykonywania jakich innych czynności będziemy go potrzebować? Z czego musieliśmy zrezygnować z powodu kłopotów ze słuchem?
2. Obsługę aparatu słuchowego
Im mniejszy aparat słuchowy, tym mniejsze jego przełączniki i baterie. Jeżeli mamy problemy ze wzrokiem lub problemy manualne z obsługą aparatu, powinniśmy zdecydować się na większy aparat słuchowy.
3. Wygląd i estetykę
Aparaty słuchowe są dostępne w różnych rozmiarach i kolorach. Możemy zdecydować się na mało widoczny aparat (np. wewnątrzkanałowy) lub aparat zauszny, który pasuje do koloru naszych włosów i karnacji skóry.
4. Cenę
Zakup aparatu słuchowego powinien być traktowany jako inwestycja we własne zdrowie, dlatego warto starać się wybrać taki, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Aparaty słuchowe są oferowane w różnych przedziałach cenowych. Warto wcześniej dowiedzieć się, jakie są warunki refundacji aparatów przez Narodowy Fundusz Zdrowia i możliwości dodatkowych źródeł finansowania ich zakupu (np. dofinansowanie z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie lub dogodny system ratalny).