PZU, kierowca

i

Autor: Shutterstock

Jakie badania warto zrobić, aby bezpiecznie prowadzić samochód

2018-04-18 16:27

Sprawność kierowcy zależy od stanu jego zdrowia. Podstawa jest dobry wzrok, ponieważ 90 proc. informacji z otoczenia kierowca odbiera za pomocą oczu - mówi Dorota Powała – lekarz PZU Zdrowie.

1. Sprawdzaj wzrok co roku

Dostrzeżenie zagrożeń na drodze po zmroku – w nocy lub o świcie – jest trudniejsze. Aby sprawdzić, jak twoje oczy radzą sobie podczas jazdy w mroku, wykonaj badanie widzenia zmierzchowego. Problemów mogą przysporzyć kierowcom np. odblaski i olśnienia, które pojawiają się zwłaszcza w nocy, kiedy nadjeżdżające z przeciwka samochody oślepiają silnym światłem reflektorów. Olśnienie może wywołać chwilową utratę widzenia. Jeżeli testy oceniające widzenie zmierzchowe i zjawisko olśnienia nie wypadają dobrze, źródłem problemu mogą być choroby zwyrodnieniowe siatkówki oka, jaskra, zaćma lub zwyczajne przemęczenie oczu, a nawet niedobór witaminy A. W takiej sytuacji wada wzroku musi być skorygowana przez odpowiednio dobrane szkła korekcyjne lub soczewki.

2. Mierz poziom glukozy we krwi

Obowiązkowym badaniem dla kierowców zawodowych jest badanie glukozy we krwi w celu wykrycia cukrzycy. Zagrożenie nie wynika z istoty tej choroby, alez braku leczenia lub błędów w terapii. Najgroźniejsza jest hipoglikemia. Jak się okazuje, nawet 30 proc. Polaków nie wie, że choruje na cukrzycę! Choroba wcześnie wykryta może być skutecznie leczona. Badanie glukozy we krwi powinieneś wykonywać raz w roku.

3. Sprawdzaj ciśnienie krwi

Jako kierowca jesteś narażony na stres związany z prowadzeniem samochodu. Na drogach coraz łatwiej jest stracić cierpliwość. Jeżeli doda się do tego siedzący tryb życia i niewłaściwą dietę,to ryzyko chorób układu krążenia staje się większe. Powinieneś regularnie badać ciśnienie krwi. Coroczna kontrola układu krążenia u lekarza jest potrzebna zwłaszcza po 40. r.ż.

4. Uważaj na żylaki

Jeżeli spędzasz za kierownicą dużo czasu, to długotrwałe siedzenie bez ruchu z opuszczonymi nogami sprawi, że krew w żyłach zacznie płynąć wolniej. Sytuację pogarszają obcisłe skarpetki czy podkolanówki. Ryzykiem jest groźne dla życia powikłanie, jakim jest zator tętnicy płucnej. Jeżeli masz nadwagę lub palisz papierosy, a na nogach zauważysz żylaki, powinieneś koniecznie skonsultować się z lekarzem. Być może wystarczy profilaktyka, czyli np. rzucenie palenia, większa aktywność fizyczna czy zmniejszenie wagi ciała.

5. Zadbaj o dobry sen

Senność i deficyt snu mogą być przyczyną nawet 20 proc. wypadków komunikacyjnych. Jednym z najczęstszych zaburzeń snu jest obturacyjny bezdech senny. Wiele osób nie wie, że ich problemy ze snem czy chrapanie są właśnie objawem tej choroby. Bezdech senny prowadzi do niewyspania,zmęczenia, braku koncentracji i uwagi. Chorobę rozpoznaje się podczas specjalistycznego badania. Chorzy mogą prowadzić samochód, ale są zobowiązani do przestrzegania zaleceń lekarskich.

Więcej czytaj na: odpowiedzialni.se.pl

 

 


 


Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają