Rzeczniczka ministerstwa poinformowała, że podczas spotkania Gowina z Kaczyńskim zostaną poruszone kwestie dotyczące m.in. planowanych zmian w Kodeksie postępowania karnego oraz deregulacji zawodów.
Wysłuchanie publiczne w sprawie projektu częściowo lub całkowicie deregulującego dostęp do 50 zawodów ma odbyć się 10 i 11 grudnia. Tak zdecydowała we wtorek na swym pierwszym merytorycznym posiedzeniu sejmowa komisja do spraw deregulacji. Wniosek w sprawie wysłuchania poparli wszyscy członkowie komisji. Zgłosił go przewodniczący komisji Adama Szejnfeld z klubu PO.
W czasie wysłuchania głos będą mogli zabrać przedstawiciele wszystkich zainteresowanych samorządów zawodowych i organizacji społecznych. Ich reprezentanci będą też uczestniczyć w posiedzeniach komisji dotyczących poszczególnych zawodów.
Projekt rząd przyjął pod koniec września. To pierwszy etap deregulacji. Konsultacje społeczne w tej sprawie trwały kilka miesięcy. Ponad tydzień temu Sejm nie przyjął wniosku SLD, który chciał odrzucenia w pierwszym czytaniu rządowego projektu i jednocześnie skierował ten projekt do nowej - specjalnie utworzonej - komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw deregulacyjnych.
Zdaniem ministra sprawiedliwosci, deregulacja jest szansą na znalezienie pracy dla kilkudziesięciu tysięcy młodych Polaków. Zapewnił, że wynikiem deregulacji będzie podniesienie jakości usług bo na ich straży nie będą stać licencje ani korporacje, ale jak powiedział "swobodna, uczciwa, sprawiedliwa konkurencja".
Wśród zawodów z pierwszego projektu deregulacji znalazły się m.in. takie profesje jak: notariusz, komornik, adwokat i trener sportowy. Druga transza, mająca obejmować 91 zawodów, trafiła w październiku do konsultacji. Zapowiadana jest jeszcze trzecia transza, która ma objąć około 100 zawodów.