Profesor Teresa Jackowska
pediatra, onkolog, Społeczny Doradca Rzecznika Praw Dziecka i Krajowy Konsultant w dziedzinie pediatrii
Jednak warunki przebywania rodziców w niektórych szpitalach pozostawiają wiele do życzenia. Brakuje dla nich łóżek i często noce spędzają na leżakach czy krzesłach. Koszty hospitalizacji powinny obejmować również zapewnienie opiekunom wygodnego pobytu na oddziałach pediatrycznych. Warto też tak zmienić oddziały dziecięce, by pacjenci przebywali w jedno- i dwuosobowych salach, co zagwarantowałoby ich prawo do intymności. Bardzo istotne jest też, by dzieci były przyjmowane do szpitala tylko wtedy, gdy leczenie nie może być przeprowadzone w domu lub ambulatoryjnie. Dobrym rozwiązaniem byłaby zmiana definicji hospitalizacji – tak, by obejmowała ona nie tylko całodobowy pobyt na oddziale pediatrycznym, ale też wielodniową opiekę w trybie dziennym, z możliwością codziennego powrotu dziecka na noc do domu. Nie można też pominąć prawa dzieci do informacji o ich stanie zdrowia i przebiegu leczenia podanych w sposób dostosowany do ich wieku.
Karta Praw Dziecka Pacjenta
1. Dzieckiem pacjentem jest każda osoba, która nie ukończyła 18 lat.
2. Jeżeli zachorujesz, personel medyczny powinien zrobić wszystko, żeby Cię wyleczyć i zapewnić opiekę podczas leczenia.
3. Kiedy tylko stan Twojego zdrowia się poprawi na tyle, że będziesz mógł wrócić do domu, masz do tego prawo.
4. Ty oraz Twoi rodzice lub opiekunowie macie prawo wiedzieć, w jaki sposób lekarze zamierzają Cię leczyć i jakie to przynosi efekty.
5. Twoi rodzice lub opiekunowie mają prawo do dokumentów, w których lekarze opisują Twoją chorobę i leczenie.
6. Decyzja o leczeniu nie może być podejmowana bez Twojego udziału, jednak dopóki nie skończysz 16 lat podejmą ją za Ciebie rodzice lub opiekunowie – potem także Ty będziesz o tym współdecydował.
7. Nikt bez Twojej zgody nie może rozgłaszać, że jesteś chory – masz prawo, by zachowano to w tajemnicy, którą znasz tylko Ty, personel medyczny oraz Twoi rodzice lub opiekunowie.
8. Nikt nie może Cię bić, zawstydzać, lekceważyć i straszyć. W czasie choroby dorośli powinni szczególnieCię wspierać i dbać o Twoje dobre samopoczucie.
9. Masz prawo do stałego kontaktu z najbliższymi. Twoi bliscy mają prawo być z Tobą w szpitalu, sanatorium lub uzdrowisku. Tylko w wyjątkowych sytuacjach lekarze decydują, że nie mogą oni z Tobą przebywać.
10. Podczas pobytu w szpitalu, sanatorium, uzdrowisku zawsze możesz do swoich bliskich zadzwonić lub napisać.
11. Szpital, sanatorium lub uzdrowisko to miejsca, w których masz wyzdrowieć, ale masz również prawo do nauki, zabawy i odpoczynku. Wyzdrowiejesz szybciej nie myśląc ciągle o chorobie.
12. Jeżeli tylko masz taką ochotę, możesz spotkać się z osobą duchowną Twojego wyznania.
13. Masz prawo umieścić cenne przedmioty w depozycie szpitalnym.
POWIĘKSZ
Karta została opracowana wspólnie przez Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Praw Pacjenta