Premier Ewa Kopacz zaakceptowała treść porozumienia wypracowanego przez stronę rządową i górnicze związki zawodowe - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Podpisanie porozumienia z udziałem szefowej rządu odbędzie się w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.
Po podpisaniu porozumienia odbędzie się konferencja prasowa premier Ewy Kopacz, pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciecha Kowalczyka oraz szefa śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominika Kolorza - poinformowała KPRM.
Związkowcy już wcześniej podkreślali, że są bardzo blisko podpisania porozumienia. - Można powiedzieć, że ta wczorajsza iskierka przeradza się w światełko nadziei - mówił wcześniej szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.
Jak przekonywał Bogusław Ziętek, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80", górnicy jeszcze tą niedzielę spędzą w domach z rodzinami. Zapewniał, że udało się osiągnąć to co najważniejsze - nikt nie straci pracy. - To jest nasza wspólna robota. Ci ludzie, którzy negocjowali w naszym imieniu, wynegocjowali bardzo dobre porozumienie - dodał.
Protesty i kontrowersje
Rządowy plan naprawczy Kompanii Węglowej zakładał sprzedaż 9 z 14 kopalń należących do KW. Nabywcą miała zostać nowa spółka zawiązana przez Węglokoks. Kolejne cztery miały być przekazane Spółce Restrukturyzacji Kopalń. Związkowcy twierdzą, że oznaczałoby to jednocześnie likwidację tych kopalń.
Od kilku dni na Śląsku trwają protesty przeciwko planom rządu. W sobotę w ponad 20 kopalniach strajkowało 2249 górników z czego ponad 1600 na powierzchni - czytamy na rmf24.pl.