Sparaliżowani ze stresu licealiści odetchnęli z ulgą dopiero, gdy otworzyli arkusze egzaminacyjne. W tym roku mieli bowiem do wyboru jeden z dwóch, wydawałoby się dość prostych, tematów eseju. Pierwszy miał opisywać sytuację ludzi starszych na wsi na podstawie fragmentów "Chłopów" Władysława Reymonta, a drugi dotyczył porównania bohaterek "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza - Telimeny i Zosi.
I choć oba tematy dotyczyły największych dzieł polskiej literatury, to napisanie eseju dla tych, którzy tylko pobieżnie przejrzeli lektury, mogło być nie lada problemem (nawet biorąc pod uwagę fakt, że w arkuszach egzaminacyjnych znajdowały się fragmenty utworu Reymonta oraz kilka fragmentów epopei Mickiewicza). Oprócz wypracowania maturzyści musieli również rozwiązać test na czytanie ze zrozumieniem. Pytania dotyczyły artykułu "Hipnoza - pomost do podświadomości", który wcześniej ukazał się na łamach jednego z popularnonaukowych miesięczników.
Już dziś tegoroczni maturzyści zmierzą się z testami z języków obcych.
Tematy maturalne z języka polskiego
Sytuacja ludzi starszych na wsi na podstawie fragmentÓw "Chłopów".
Charakterystyka porównawcza bohaterek "Pana Tadeusza": Telimeny i Zosi.
Miałem szczęście, trafiłem na swój temat
Mariusz Lasota (19 l.) z Technikum Mechanicznego w Hajnówce: - Kiedy dostałem arkusz egzaminacyjny, nie mogłem uwierzyć w swoje szczęście! Trafiłem w swój temat, pisałem porównanie Zosi i Telimeny z "Pana Tadeusza". Innych tematów nawet nie przeczytałem.
Mam nadzieję, że wystarczy to, co napisałem
Paweł Dienisiuk-Daniluk (19 l.) z Technikum Mechanicznego w Hajnówce: - Mam nadzieję, że napisałem przynajmniej na wymagane minimum. Pisałem temat z "Pana Tadeusza". Teraz pozostaje mi tylko liczyć na to, że trafiłem w klucz.
Byłam przygotowana na Kochanowskiego
Klaudia Piaseczna (19 l.) z VII LO im. Władysława IV w Warszawie: - Jestem bardzo zadowolona, bo spodziewałam się takich tematów. Pisałam poziom rozszerzony, więc wybrałam "Porównanie mądrości i rozumu w Pieśni XXII i Trenie IX Jana Kochanowskiego".