Józef Glemp był synem Kazimierza GLEMBA, powstańca wielkopolskiego. Nazwisko powinien mieć zatem po ojcu, pisane przez "b". Jednak urzędnik, który rejestrował narodziny dziecka błędnie wypełnił dokumenty. Od tej pory przyszły prymas nazywał się inaczej niż jego rodzice.
Czytaj więcej: Kardynał Józef Glemp NIE ŻYJE - wszystko o pogrzebie, życiu i osiągnięciach prymasa
JÓZEF GLEMP - życiorys
Józef Glemp urodził się w Inowrocławiu. Jego matka była gospodynią domową, ojciec - górnikiem. W maju 1956 roku w Gnieźnie otrzymał święcenia kapłańskie.
W latach 1967-1979 był osobistym sekretarzem prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego. W kwietniu 1979 roku otrzymał święcenia biskupie. Dwa lata później mianowano go arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim oraz prymasem Polski.
Kardynał Glemp zmagał się z rakiem od ubiegłego roku. Lekarze stwierdzili u niego złośliwy narost na dolnym płacie prawego płuca. - Miałem wątpliwości, czy godzi się podejmować operację w podeszłym wieku. Lekarze wątpliwości nie mieli - mówił wtedy prymas Glemp. Operację chirurgiczną przeprowadził ze swoją ekipą prof. Tadeusz Orłowski w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w szpitalu przy ul. Płockiej w Warszawie. Tydzień po zabiegu, który polegał na wycięciu dwóch płatów dolnych z prawego płuca, Józef Glemp został wypisany ze szpitala do domu.
Zmarł wczoraj po długiej chorobie.
Józef Glemp - pogrzeb
Pożegnanie kardynała Józefa Glempa ma rozpocząć się w sobotę i potrwa trzy dni.
- W sobotę trumna zostanie od godz. 11 do wieczora wystawiona w kościele sióstr wizytek przy Krakowskim Przedmieściu - poinformował na konferencji prasowej kardynał Kazimierz Nycz.
W niedzielę trumna trafi do kościoła św. Krzyża, gdzie o 16 zacznie się msza żałobna. Po nabożeństwie trumna z ciałem Józefa Glempa spocznie w krypcie pod Archikatedrą Warszawską.