Noc Muzeów

i

Autor: materiały organizatorów

Już w maju pokaz największej bitwy historycznej w Polsce!

2016-04-21 22:58

W połowie maja, w Pałacu w Otwocku Wielkim odbędzie się oryginalny piknik historyczny, którego głównym punktem będzie inscenizacja Wielkiej Bitwy o Pałac Bielińskich. Impreza, na którą co roku zjeżdżają tłumy, odbędzie się w ramach popularnej w całej Polsce "Nocy Muzeów".

Piknik odbędzie się co prawda, 14-15 maja - ale już dziś warto zarezerwować sobie właśnie ten weekend.  Dlaczego? Jest kilka powodów. Pierwszy to ten, że  Pałac Bielińskich w Otwocku Wielkim jest jedną z niewielu tak dobrze zachowanych na Mazowszu póżnobarokowych siedzib magnackich. Była to dawna siedzibą znamienitego warszawskiego rodu Bielińskich, którą odwiedzali latem.

Po drugie, w czasach PRL,  a dokładniej na początku lat 70. cały teren wraz z jeziorem ogrodzono i wystawiono straże - obiekt stał się własnością Urzędu Rady Ministrów. Jak ujawniła "Gazeta Wyborcza", najwyżsi przedstawiciele państwa i PZPR, m.in. I sekretarz Edward Gierek i premier Piotr Jaroszewicz, przyjmowali tu gości i urządzali przyjęcia. Wtedy też zrekonstruowano wnętrza i westybul na pierwszym piętrze. Po 1989 r. rezydencję oddano do dyspozycji prezydenta RP. Lech Wałęsa gościł tu Borysa Jelcyna, prezydenta Litwy Algirdasa Brazauskasa, króla szwedzkiego Gustawa.  Ten sam Lech Wałęsa przebywał w Pałacu, w pierwszych miesiącach stanu wojennego. Internowany przez ówczesne władze komunistyczne, umilał sobie czas łowieniem ryb.  Pałac jest bowiem otoczony parkiem i jeziorem.

Co nas czeka na pikniku historycznym w Otwocku Wielkim? - Jak co roku nasza inscenizacja bitwy o Pałac, połączona z piknikiem historycznym i pokazami, będzie największą imprezą historyczną w Polsce, związaną z Nocą Muzeów. Weźmie w niej udział ponad 200 rekonstruktorów z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, a bawić się będziemy jak zwykle całą sobotę i większosć niedzieli. Kulminacyjnym punktem imprezy będzie jak co roku wielka nocna bitwa o Pałac, która odbędzie się przy huku muszkietów i artylerii oraz szczęku broni białej, a po bitwie na finał czeka nas jeszcze profesjonalny Fire Show... - zapewniają nas organizatorzy wydarzenia z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Karczewie.

Organizatorami wydarzenia są: Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim - Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, Gmina Karczew i MGOK Karczew.

Poniżej szczegółowy program pikniku:

 

14 maja 2016 r. (SOBOTA)

W obozowisku …

12.00 Otwarcie obozowiska wojskowego XVII w. Zwiedzanie obozu, pokazy musztry oddziałów wojskowych, pogadanki o wojskowości dawnej, prezentacja broni i wyposażenia XVII żołnierza wojsk autoramentu polskiego i zagranicznego. Życie obozowe z demonstracją sztuki kulinarnej.
od 15.00 Gry i zabawy plebejskie dla zwiedzających (m.in. kuglarstwo, szermierka dla dzieci, zawody łucznicze)
18.00 Oficjalne otwarcie pałacu w Otwocku Wielkim dla zwiedzających z okazji Nocy Muzeów
od 14.00 Pokazy Konne. Pokaz XVII w. musztry i kunsztu wojskowego. Pokazy broni białej. Prezentacje rzemieślników.
14.00 Salwa na otwarcie wydarzenia/prezentacja przybyłych grup
15.15 – 15.45 Pokaz muszkieterski
16.00 – 16.30 Pokaz kozackiej sztuki walki Systema
16.45 – 17.15 Pokazy broni białej
17.30 – 19.00 Pokazy konne
20.00 - 21.00 Wielka Bitwa o Pałac Bielińskich w Otwocku Wielkim, która przy huku dział i muszkietów oraz szczęku szabel stoczona będzie.
21.00 – 22.00 Spotkanie i pogadanki z widzami
22.00 Pokaz Fire Show...

Dodatkowo:

prezentacja: stroje, broń i wyposażenie żołnierza z XVII w.,
Gra terenowa
W trakcie wydarzenia muzyka na żywo w wykonaniu węgierskiego zespołu Szelindek
Stoiska rzemieślników oparte o ramy czasowe XVII w.
stragany (jarmark przedmuzealny),
stoiska promocyjne instytucji publicznych,
zabawy dla dzieci (animacje, malowanie twarzy, konkursy z nagrodami)
turniej szabli bojowej
turniej łuczniczy

15 maja 2016 r. (NIEDZIELA)

W obozowisku …

10.00 Rozpoczęcie drugiej części (dnia) wydarzenia
10.10 – 10.50 Pokazy oddziałów wojskowych
12.00 – 13.00 Potyczka dwóch zwaśnionych wojsk
14.00 Zakończenie imprezy salwą z muszkietów

Dodatkowo:
prezentacja: stroje, broń i wyposażenie żołnierza z XVII w.,
stragany (jarmark przedmuzealny),

Zobacz: Fryderyki 2016 - lista zwycięzców oraz zdjęcia gwiazd. Sprawdź, kto zdobył Fryderyka 2016

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają