pge

i

Autor: materiały prasowe

Warto wiedzieć

Już za rok bydgoszczanie skorzystają z niskoemisyjnej energii cieplnej

2024-06-29 0:01 Tekst sponsorowany

W Elektrociepłowni Bydgoszcz II, należącej do PGE Energia Ciepła, od 2022 r. trwa budowa nowej jednostki wytwórczej, zasilanej paliwem gazowym. W ten sposób Grupa PGE kontynuuje proces stopniowego przechodzenia na paliwa zero – i niskoemisyjne.

25 czerwca br. na terenie Elektrociepłowni Bydgoszcz II odbyła się ceremonia zawieszenia wiechy. To oznacza, że inwestycja wchodzi w ostatni etap prac. Nowe źródło wytwarzania w EC Bydgoszcz II to istotny etap w transformacji energetycznej, gdyż pozwoli wyłączyć z eksploatacji dwa kotły węglo we w głównej jednostce wytwórczej elektrociepłowni – Oddziale Elektrociepłownia w Bydgoszczy.

Mniej CO2

Budowa  jednostki wytwórczej zasilanej paliwem gazowym dobiega końca. Kontynuujemy intensywne prace transformacyjne w sektorze ciepłowniczym. W maju otworzyliśmy w Elektrociepłowni w Gdyni nowoczesną kotłownię rezerwowo-szczytową o mocy 90 MWt. Dzisiaj, w Elektrociepłowni Bydgoszcz II, wchodzimy w ostatni etap budowy największej, nie tylko w Grupie PGE, ale i w całej Polsce gazowej, silnikowej instalacji kogeneracyjnej, jak również źródła ciepłowniczego rezerwowo-szczytowego. Realizacja tej inwestycji umożliwi wycofanie z eksploatacji dwóch z czterech zainstalowanych w EC Bydgoszcz II kotłów węglowych i zredukowanie emisji CO2 o około 17 proc. – mówi Robert Kowalski, Wiceprezes Zarządu ds. Wsparcia i Rozwoju PGE Polskiej Grupy Energetycznej. – Już w II kwartale 2025 r. mieszkańcy Bydgoszczy będą korzystać z ciepła wytworzonego w nowej niskoemisyjnej inwestycji.

pge

i

Autor: materiały prasowe

Większe bezpieczeństwo

Docelowo, od 2030 r. ciepło we wszystkich elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła będzie produkowane wyłącznie w źródłach nisko – i zeroemisyjnych. W plany dekarbonizacji wpisuje się też inwestycja w EC Bydgoszcz.

Nowa, gazowa jednostka jest przykładem unowocześniania polskiego ciepłownictwa, a także kolejnym, ważnym etapem transformacji EC Bydgoszcz w kierunku niskoemisyjnego wytwarzania ciepła. W lipcu zeszłego roku wycofaliśmy z eksploatacji kotły węglowe w EC Bydgoszcz I i uruchomiliśmy niskoemisyjną kotłownię o mocy 40 MWt. – wyjaśnia Grzegorz Krystek, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła i wskazuje na jej pozytywny wpływ na powietrze w regionie. Kogeneracyjne źródło ciepła zapewni bezpieczną eksploatację i utrzymanie parametrów gwarantowanych.

Nowa jednostka gazowa

Inwestycja docelowo ma się składać z pięciu agregatów kogeneracyjnych, opartych na silnikach gazowych, o łącznej mocy 52,6 MWe i 51,8 MWt oraz źródła rezerwowo szczytowego o mocy ponad 70 MWt. Będzie się ono składało z gazowego kotła wodnego, elektrodowego kotła wodnego i gazowej wytwornicy pary.

Partnerem materiału jest PGE Polska Grupa Energetyczna

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki