Kadrowanie. Dlaczego czasami można uciąć komuś rękę?

i

Autor: Shutterstock

Kadrowanie. Dlaczego czasami można uciąć komuś rękę?

2018-01-02 14:46

Chcemy kogoś przytulić? Złapać mocno za klapy płaszcza, za ramiona? Spojrzeć mu w oczy z bliska? Zobaczyć, co w nich się tli? Czy są w nich ogniki, czy nuta rezygnacji? Chcemy czytać z bruzd na twarzy i grymasu ust? Poznać przeszłość, wyczytać przyszłość?

Jak to zrobić?

Najlepiej uciąć nogi, ręce, czubek głowy. Portretując w większym planie, tzw. amerykańskim, czyli zawężając pole widzenia do górnej części sylwetki poczynając od kolan i kończąc na czubku głowy mamy również do analizy mowę ciała. Postawa, gest, sposób ubierania jest opowieścią o fotografowanej osobie.

Jeśli użyjemy plastycznego światła, które pozwoli nam na kontemplację każdego detalu, doboru części garderoby, faktury tkanin – mamy parę dodatkowych informacji.

Ważnym wyborem, jakiego musimy dokonać jest kadrowanie w poziomie, pionie lub kwadracie. Kadry prostokątne nadają obrazowi więcej dynamiki, którą można podkreślić kompozycją po przekątnej. Bardzo bliskie plany, w których chcemy głęboko spojrzeć komuś w oczy, w kadrach poziomych wywodzą się z panoramicznych ujęć amerykańskich filmów. Bliżej nie można. Cięcie przez środek czoła i najwyżej kilkanaście centymetrów pod brodą. Klasyka. Postać przesunięta jest w kadrze wtedy lekko w lewo lub prawo. Mamy wrażenie, że z bliska prowadzimy z kimś rozmowę. Należy jednak uważać, aby linia oczu nie wylądowała za blisko górnej krawędzi zdjęcia, popsuje nam to zupełnie odbiór.

Świeć się z Energą

Rusza 9. już edycja ogólnopolskiego konkursu „Świeć się z Energą", w którym Polacy wybierają najpiękniejsze miejskie iluminacje towarzyszące Świętom Bożego Narodzenia.

Plebiscyt, którego inicjatorem jest Grupa Energa to nie tylko wspaniała zabawa. To również wielka akcja charytatywna - miasta, które zdobędą największe uznanie w internetowym głosowaniu mogą liczyć na wsparcie sponsora w postaci sprzętu AGD o łącznej wartości 200 000 zł dla najbardziej potrzebujących mieszkańców regionu.

Świeć się z Energą" to nie tylko rywalizacja miast. To również indywidualny konkurs fotograficzny. Wartościowe nagrody trafią do miłośników fotografii, którzy prześlą swoje zdjęcia przedstawiające iluminacje miejskie lub piękno oświetlonego, domowego zacisza.

Biorąc udział w plebiscycie i głosując na Świetlną Stolice Polski pomagasz potrzebującym.

Dowiedz się więcej!

Materiał powstał w ramach akcji „Świeć się z Energą"

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają