Alternatywą wobec komercyjnych banków są SKOK-i, które na świecie znane są jako unie kredytowe. Instytucje te funkcjonują w 103 krajach świata, zrzeszając ponad 208 mln członków. Największą organizacją skupiającą unie kredytowe jest Światowa Rada Unii Kredytowych, a na jej czele stoi Polak, Grzegorz Bierecki. Na naszym rynku usług finansowych istnieje ponad 50 spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Każda z nich funkcjonuje niezależnie i prowadzi odrębną politykę finansową. Jedną z najstarszych i największą jest Kasa Stefczyka, działająca od ponad dwóch dekad. Choć jest spółdzielnią finansową, podobnie jak banki objęta jest nadzorem KNF, a nad bezpieczeństwem zgromadzonych depozytów czuwa również BFG. Kasę Stefczyka tworzy wspólnota ponad 900 tysięcy członków, których łączy idea wspólnego oszczędzania i wspierania edukacji finansowej.
W służbie Polakom przed laty...
Pierwsze spółdzielcze kasy zakładane były pod koniec XIX wieku przez dr. Franciszka Stefczyka i miały chronić Polaków mieszkających pod zaborami przed lichwą. Zapewniały szansę na rozwój, ale także kształciły w zakresie oszczędzania. Angażowały się w działalność prospołeczną i promowały wiedzę o polskiej historii. Założone przez Franciszka Stefczyka kasy spółdzielcze włączały się te inicjatywy, które przyczyniały się do odrodzenia Rzeczypospolitej. Wsparły Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego, zostały mecenasem wydania Atlasu Romera – pierwszej publikacji, która określała granice II Rzeczypospolitej. Kasy Stefczyka przyczyniały się w ten sposób do krzewienia rodzimych wartości w kraju, który na nowo organizował się po 123 latach niewoli.
I dziś
Dziś ideały wdrażane przez Franciszka Stefczyka przyświecają licznemu gronu członków Kasy Stefczyka. Kasa wspiera inicjatywy patriotyczne, jest mecenasem kultury i sztuki. Prowadzi edukację finansową zarówno na poziomie lokalnym, jak i na szczeblu ogólnopolskim. Aktywnie włącza się w życie mniejszych społeczności, wspiera domy dziecka, jest fundatorem stypendiów dla uzdolnionej młodzieży. Kasa Stefczyka bierze udział w przedsięwzięciach, których celem jest upamiętnienie znaczących wydarzeń czy wybitnych osobistości związanych z polską historią. Poprzez swoją codzienną działalność i wyniki finansowe udowadnia, że instytucja, kultywująca i urzeczywistniająca idee spółdzielczości, może stać atrakcyjną alternatywą dla wielkich międzynarodowych korporacji finansowych.