Z ustaleniami prof. Witakowskiego zgadza się prof. Chris Ciszewski z University of Georgia. W swoim wystąpieniu przeprowadził on analizę porównawczą zdjęć satelitarnych miejsca katastrofy i prześledził zmiany na kolejno wykonywanych zdjęciach. Z anlaizy profesora wynika, że rozrzut szczątków samolotu nie był zgodny z oczekiwaniami jak dla przypadku zderzenia i raczej sugeruje wystąpienie eksplozji poprzedzającej kolizję.
Emerytowany pracownik Wojskowej Akademii Technicznej dr inż. Jan Błaszczyk analizował wytrzymałość skrzydła tupolewa. Doszedł do wniosku, że brzoza nie mogłaby złamać skrzydła.
W konferencji biorą udział polonijni naukowcy którzy są ekspertami sejmowego zespołu badającego katastrofę, którym kieruje poseł PiS Antoni Macierewicz. I Konferencja Smoleńska poświęcona jest "mechanizmowi zniszczenia oraz analizie mechanizmu lotu i okoliczności towarzyszących". Zapowiadana była już rok temu. Mimo, że wstęp na nią był ograniczony, można ją śledzić w internecie.
Prof. Jacek Rońda z Akademii Górniczo-Hutniczej powiedział, że podobna konferencja odbędzie również w przyszłym roku. - Planujemy poszerzenie tematyki. Zaprosimy medyków, prawników i politologów - zapowiedział Rońda. Dodał również, organizatorzy I konferencji jako główny cel postawili sobie rozpatrzenie przyczyn katastrofy pod kątem nauk ścisłych.