Każde dziecko ma prawo do zdrowia

i

Autor: materiały prasowe

Każde dziecko ma prawo do zdrowia

2015-11-18 1:00

Każdy polski obywatel, także ten najmłodszy, ma prawo do korzystania z systemu ochrony zdrowia. Gwarantuje to Konstytucja RP, Konwencja o prawach dziecka oraz wiele innych aktów prawnych. Samo prawo jednak nie wystarczy, jeśli dorośli nie zadbają o dzieci.

Respektowanie praw dziecka- pacjenta jest dobrą praktyką przyjętą przez oddziały pediatryczne w całym kraju. W wielu szpitalach widnieje plakat przypominający najważniejsze z nich. To Karta Praw Dziecka- Pacjenta wydana wspólnie przez Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Praw Pacjenta. W Karcie zostały zapisane w zwięzły i zrozumiały sposób prawa przysługujące dzieciom i ich opiekunom. Karta powstała na podstawie przepisów ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, czerpiąc również z zapisów Konwencji o Prawach Dziecka.-

400 – tyle rocznie rodzi się dzieci w Polsce. Każde z nich wkrótce otrzyma książeczkę zdrowia dziecka

Przypomina m.in., że każde dziecko ma prawo do wyrażania własnego zdania we wszystkich sprawach, które go dotyczą, personel medyczny i opiekunowie są zobowiązani do wysłuchania dziecka i przyjęcia jego opinii z należytą uwagą. Na początku 2016 roku, po 14 latach, w wyniku działań Rzecznika Praw Dziecka, do obiegu wróci książeczka zdrowia dziecka. Kiedyś znajdowały się w niej tylko zapisy o liczbie punktów w skali Apgar, jakie dziecko otrzymuje po porodzie, masie i długości ciała noworodka, grupie krwi i o obowiązkowych szczepieniach. Teraz informacji będzie znacznie więcej, książeczka ma dokumentować rozwój dziecka od urodzenia do pełnoletności.

Będą więc dane o szczepieniach, kontrolach stomatologicznych, wzroku, słuchu, tabele ciśnienia tętniczego oraz wzrostu i wagi dziecka (siatki centylowe). Książeczka będzie obowiązkowym dokumentem medycznym zarówno dla lekarzy, jak i rodziców. Warto pamiętać, że każde dziecko ma prawo do opieki medycznej, bez względu, czy jego rodzic jest ubezpieczony, czy nie.

Zdrowie dzieci to priorytet

Prof. Teresa Jackowska, Krajowy Konsultant ds. Pediatrii, Społeczny Doradca RPD

W ostatnim czasie podjęto wiele inicjatyw, które skuteczniej zabezpieczają zdrowie dziecka i nie pozwalają „zagubić się" dziecku w systemie ochrony zdrowia, co jest wynikiem aktywności i skuteczności Rzecznika Praw Dziecka. Wprowadzone standardy okołoporodowe zobowiązują szpitale do przekazywania danych o noworodku, nie tylko do urzędów stanu cywilnego, ale także do placówek POZ, lub w skrajnych przypadkach – do powiatowego centrum pomocy rodzinie.

Książeczka zdrowia dziecka będzie skrócona, chronologicznie ułożona historia zdrowia pacjenta. Otrzyma ja każdy rodzic noworodka. Koniecznie należy zgłaszać się z książeczka zdrowia dziecka na każdą wizytę u lekarza, w tym lekarza dentysty. Lekarze będą zobowiązani do uzupełniania danych o leczeniu dziecka, dzięki temu w dokumencie zawsze w łatwy sposób będzie można odnaleźć informacje istotne dla danego dziecka, co jest szczególnie ważne w stanach nagłych, w tym w stanach zagrożenia życia. Książeczka zdrowia dziecka pomoże stawać się „świadomym" elementem opieki zdrowotnej. Obecnie trwają prace nad wdrożeniem standardów opieki pediatrycznej, które określają m.in. kiedy i jakie badania należy wykonywać u dzieci.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki