KGHM realizuje strategiczne założenia polityki CSR (z ang. Corporate Social Responsibility), czyli społecznej odpowiedzialności biznesu. To oznacza, że dobrowolnie i w poczuciu odpowiedzialności w swoich działaniach kieruje się nie tylko rozwojem i finansami firmy, lecz także uwzględnia interesy społeczne, troskę o środowisko naturalne, dobro pracowników i ich rodzin, a także wszystkich mieszkańców zamieszkujących Zagłębie Miedziowe.
Miedziowy gigant ściśle współpracuje z lokalnymi samorządami i organizacjami pozarządowymi. Wspiera okoliczne szkoły, zwłaszcza te, które kształcą potencjalnych przyszłych pracowników koncernu. KGHM dba o sportowy rozwój dzieci, o profilaktykę zdrowotną mieszkańców, zdrowie seniorów, sponsoruje wydarzenia kulturalne. Firma analizuje informacje o potrzebach lokalnych społeczności i wspiera je organizacyjnie i finansowo.
Projekty prospołeczne i działalność sponsoringowa firmy w Polsce są realizowane poprzez specjalnie w tym celu powołaną Fundację KGHM Polska Miedź. W realizację programów społecznych bardzo zaangażowani są także pracownicy KGHM, którzy biorą udział w licznych akcjach wolontariatu.
Firma nie tylko stara się ograniczyć własny wpływ na środowisko naturalne, lecz także dba o okoliczne lasy, rezerwaty, parki krajobrazowe, dobrostan zwierząt i ptaków. Na jednym z kominów Huty Miedzi „Głogów” mają gniazdo sokoły wędrowne.
KGHM realizuje politykę „Dobry sąsiad” także poza granicami Polski, w otoczeniu swoich zakładów w Chile, USA i Kanadzie. Firma wspiera lokalne inicjatywy społeczne, kulturalne czy też służące podniesieniu jakości życia.