Kiedy i komu komornik może zająć majątek? Emeryci i renciści są w najgorszej sytuacji

2015-01-15 10:44

Nie płacenie raty pożyczki, zaległości w rachunkach, czy nawet przyjęcie spadku mogą skutkować tym, że naszym majątkiem zainteresuje się komornik. Kiedy i komu komornik może zająć majątek?

Nie odbieranie poczty i unikanie wierzycieli może tylko pogorszyć sprawę. Początkowo nasz dług trafi do rejestru, co utrudni np. uzyskanie kredytu przez dłużnika. Następnie zostanie sprzedany przez wierzyciela firmie windykacyjnej. Wierzyciele mogą też uzyskać w sądzie tytuł egzekucyjny, a następnie nadanie klauzuli wykonalności. Gdy próby powstrzymania egzekucji zawiodą, do akcji wkracza komornik.

Co może zająć komornik?

Może on zająć zarówno środki pieniężne, nieruchomości oraz ruchomości. Jeśli chodzi o osobę zatrudnioną na pełen etat, komornik może zająć nawet 50% wypłaty. Zwolniona od zajęcia jest kwota będąca równowartością najniższego krajowego wynagrodzenia.

Jeżeli dłużnik jest zatrudniony na pół etatu, to kwota zwolniona od zajęcia komorniczego jest odpowiednio niższa. Nawet gdy zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin dłużnik zarabia mniej niż wynosi najniższe krajowe wynagrodzenie, zostanie mu potrącone 50 proc. pensji - czytamy na wyborcza.pl.

Jak ma się sprawa z rencistami i emerytami? Komornik może zająć 25% wartości świadczenia netto. Problem w tym, że w tym wypadku nie istnieje kwota wolna od egzekucji. Może się więc okazać, że emeryt, który dostaje 700 zł netto, będzie miał emeryturę niższą o prawie 200 zł. Jeżeli byłby zatrudniony, taka kwota byłaby zwolniona od egzekucji.

Zobacz: Matka niepełnosprawnego dziecka nie miała na pampersy, bo komornik zabrał jej zasiłek za niezapłacony rachunek telefoniczny z 1998!

W nieciekawej sytuacji są osoby płacące alimenty. Pensja tych osób podlega 60-procentowej egzekucji. W tym wypadku nie ma też kwoty wolnej od egzekucji.

Komornik może również zająć każdą rzecz należącą do dłużnika za wyjątkiem tych, objętych ochroną ustawową. należą do nich m.in. pościel, bielizna i ubrania dłużnika oraz jego rodziny, zapasy żywności i opału na miesiąc, jedna krowa, dwie kozy lub trzy owce wraz z zapasem żywności i ściółki potrzebnym do najbliższych zbiorów, przedmioty kultu religijnego oraz np. wózek inwalidzki. Następnie Komornik wystawia przedmiot na aukcji, na której można znaleźć dziecięce rowerki i hulajnogi, doniczki z kwiatami, słoiki z konfiturami, zardzewiałe kanistry, plastikowe łopaty do odśnieżania - czytamy na wyborcza.pl.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają