Kiedy OPŁACA SIĘ zawiesić biznes?

2013-01-16 3:00

Masz przejściowe kłopoty z prowadzeniem biznesu? Zawieszenie działalności pozwoli uniknąć dalszego zadłużania się firmy.

Masz prawo do zawieszenia działalności firmy na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Możliwość ta obejmuje przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają żadnych pracowników. Przerwę w działalności mogą zrobić sobie też wspólnicy np. spółki cywilnej, ale pod warunkiem,że działalność zawieszą wszyscy wspólnicy.

Zawieszenie działalności liczy się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca zawiesił tę działalność, do ostatniego dnia miesiąca, w którym ją wznowił.

Bez składek

W czasie przerwy w prowadzeniu działalności gospodarczej jesteś zwolniony z obowiązku ubezpieczeniowego - od dnia, w którym rozpoczyna się termin zawieszenia, aż po dzień poprzedzający wznowienie wykonywania działalności. Za ten czas nie musisz składać deklaracji rozliczeniowych ani opłacać składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Nie masz także obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy. W okresie zawieszenia działalności zwolniony też jesteś z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia zdrowotne.

Bez podatków

W okresie zawieszenia działalności nie musisz wpłacać zaliczek na poczet podatku dochodowego (dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i osób prawnych). Jeśli w tym czasie uzyskasz przychód (np. odsetki), w trakcie zawieszenia jesteś zwolniony z zapłaty z tego tytułu zaliczek lub zryczałtowanego podatku dochodowego. Natomiast po wznowieniu działalności podatki od osiągniętego przychodu trzeba będzie odprowadzić.

Kredyty musisz spłacać

Musisz jednak pamiętać, że zawieszenie firmy nie zwalnia cię ze spłaty kredytów zaciągniętych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zawieszenie nie oznacza bowiem, że w tym czasie zawieszeniu ulegną też raty kredytu. Natomiast - pomimo zawieszenia działalności - możesz ściągać wierzytelności, które powstały w trakcie prowadzenia działalności.

Dobrowolnie składki emerytalno-rentowe...

Chociaż w okresie zawieszenia działalności nie podlegasz obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, przysługuje ci prawo przystąpienia do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalno-rentowych. Jednak tylko gdy nie masz innego tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń. Jeśli się zdecydujesz na dobrowolne ubezpieczenia emerytalno-rentowe, to składki opłacasz od zadeklarowanej kwoty. Kwota ta nie może być jednak niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę (1500 zł). W czasie zawieszenia działalności nie masz natomiast prawa do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego.

…i zdrowotne

Dla wielu przedsiębiorców istotna jest kwestia ubezpieczeń zdrowotnych w czasie przerwy. Jeśli jest ona dłuższa niż 30 dni, warto pomyśleć o przystąpieniu do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego na podstawie umowy zawartej z NFZ. Przedsiębiorca może też być zgłoszony do ubezpieczenia jako członek rodziny, np. przez pracującego współmałżonka.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne nie jest tanie, dlatego jeśli tylko jest taka możliwość, warto skorzystać z ubezpieczenia przez członka rodziny.

Grzegorz Lewszyk (40 l.), prezes zarządu, właściciel firmy Yasam - systemy grzewcze z Grajewa (woj. podlaskie): Konsumenci szukają oszczędności

- Nasza firma działa lokalnie i problemy rynków światowych nie są przez nas mocno odczuwalne. Jednakże często słyszę od producentów czy przedstawicieli handlowych firm, z którymi współpracujemy, że mają coraz większe problemy ze sprzedażą swoich towarów i usług. Zauważyłem, że klienci, choć kupowali nasz sprzęt częściej niż przed rokiem, to jednocześnie szukali oszczędności i montaż starali się wykonywać we własnym zakresie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki