Dziś potężne upały w Warszawie! Tropikalna pogoda nam nie odpuszcza [prognoza pogody 6.07.2021]

i

Autor: Shutterstock Dziś potężne upały w Warszawie! Tropikalna pogoda nam nie odpuszcza [prognoza pogody 6.07.2021]

Kiedy skończą się upały? Skąd się wziął tropikalny klimat w Polsce?

2018-08-01 12:42

Temperatura w słonecznej Kalifornii dochodzi do 50 stopni. Podobnie jest na południu Hiszpanii. Za kołem podbiegunowym termometry pokazują 30 stopni. Nad Polską z nieba leje się żar. Rośnie liczba ofiar gigantycznych upałów, które w połączeniu z dużą wilgotnością, są śmiertelnie niebezpieczne. Kiedy w końcu skończą się upały? I skąd tropikalny klimat w Polsce?

Doszło do tego, że w Polsce pojawiło się zjawisko tropikalnych nocy! Zjawisko takie występuje w tropikalnych częściach świata, kiedy to w nocy termometry pokazują powyżej 20 stopni. Choć to nic w porównaniu z Omanem, gdzie końcem czerwca nocą zarejestrowano 41 stopni! Od kilku dni w Polsce słupki rtęci nie spadają poniżej 30 stopni w ciągu dnia. I wygląda na to, że jeszcze trochę pomęczymy się upałami.

Upały w Europie

i

Autor: http://cci-reanalyzer.org

Taki typ pogody dla mieszkańców strefy umiarkowanej są nie tylko niekorzystne, ale i śmiertelnie niebezpieczne. Zacznijmy od tego, że tak wysoka temperatura nocą, nie pozwala wyspać się i zregenerować organizmu, który wciąż jest na wysokich obrotach, aby chronić nasze ciało przed przegrzaniem. Dzieci, u których nie ukształtował się jeszcze do końca system termoregulacji, z łatwością mogą ulec przegrzaniu. Z kolei osoby starsze i schorowane nie powinny wystawiać się na słońce podczas takich upałów, ponieważ może to skończyć się tragicznie.

Jak zapowiadają synoptycy, z upałami będziemy musieli zmagać się co najmniej do 10 sierpnia. Wtedy to temperatura ma spaść do 25 stopni. Wraz z upałami, IMGW wciąż wydaje ostrzeżenia o gwałtownych burzach i ulewnych opadach deszczu, czy gradu.

Wygląda na to, że rok 2018 będzie jednym z najcieplejszych w historii. W wielu miejscach na świecie padają rekordy ciepła. Lato w Polsce rozpoczęło się już w kwietniu. - Nic dziwnego. Fale upałów to jeden z oczekiwanych efektów globalnych zmian klimatu - mówi sekretarz generalny WMO Elena Manaenkova.

Przez zmiany klimatu prawdopodobieństwo takich fal upałów wzrosło przeszło dwukrotnie - mówią naukowcy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają