Wypadek na wycieczce
Wybieram się na wycieczkę zagraniczną. W pakiecie biura podróży nie jest przewidziane ubezpieczenie. Poinformowano mnie, że powinnam ubezpieczyć się indywidualnie. Czy muszę to zrobić, czy i tak przysługuje mi leczenie w razie wypadku? Maria (38 l.)
Ekspert: EKUZ lub polisa
Jeśli biuro podróży nie oferuje ubezpieczenia, trzeba poszukać innych rozwiązań. Jednym z nich jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). To dokument uprawniający do otrzymania opieki medycznej w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej w krajach członkowskich UE oraz Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. EKUZ można otrzymać bezpłatnie we właściwych oddziałach NFZ po uprzednim złożeniu wniosku oraz przedstawieniu dokumentów potwierdzających fakt podleganiu ubezpieczeniu społecznemu oraz uiszczeniu składek. Karta uprawnia do uzyskania pomocy medycznej na takich samych zasadach jak osoby ubezpieczone w danym kraju, a zatem czasami bezpłatnie. Należy pamiętać, że EKUZ ma różne okresy ważności, stąd warto przed wyjazdem upewnić się, iż jest ona aktualna.
Innym rozwiązaniem jest wykupienie polisy dodatkowej. W takim wypadku należy szczegółowo zapoznać się z ofertami towarzystw ubezpieczeń. Wiele polis bowiem zawiera ograniczenia co do sumy kosztów leczenia lub też rodzaju schorzeń objętych ubezpieczeniem. Należy pamiętać, że wybierając polisę, kierować się powinno nie tylko jej ceną, ale także jej zakresem oraz wysokością sumy ubezpieczenia.
Osoby, które zdecydują się na wyjazd bez ubezpieczenia, w razie choroby lub wypadku będą mogły skorzystać z pomocy medycznej, jednakże traktowane będą jako pacjenci prywatni. A zatem obciążani będą kosztami leczenia w pełnej wysokości.
Odszkodowanie za powódź
Jestem właścicielem domku letniskowego stojącego niedaleko rzeki. Czy jeśli go ubezpieczę od powodzi, a zostanie zalany zaledwie tydzień później, zostanie mi wypłacone odszkodowanie? Marian (60 l.)
Ekspert: Zależy od umowy
Ubezpieczenia od skutków powodzi są ubezpieczeniami dobrowolnymi. Jego warunki ustala towarzystwo ubezpieczeń. Należy więc szczegółowo przestudiować ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). Wiele towarzystw ubezpieczeń uzależnia wypłatę odszkodowania od upływu pewnego okresu od zawarcia umowy ubezpieczenia. Taki okres karencyjny może wynosić od kilku do kilkudziesięciu dni. Jeżeli w tym czasie nasz dom zostanie zalany przez powódź, nie otrzymamy odszkodowania. Warto też zwrócić uwagę na definicje powodzi, zalania oraz obowiązki ubezpieczonego określone w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Może się zdarzyć tak, iż mimo ważnej polisy, upływu okresu karencji ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania z uwagi na to, iż powódź nie spełniała warunków wskazanych w OWU lub nasz majątek nie był należycie dodatkowo chroniony.
Już jutro dyżur eksperta!