Gdy nie masz dowodu ubezpieczenia
Chorzy, którzy nie opłacają składek na ubezpieczenie zdrowotne, nie mają prawa do bezpłatnego leczenia. Zgłaszając się po pomoc do publicznej placówki służby zdrowia, musisz przedstawić dowód posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. W sytuacjach nagłych (gdy np. trafiasz do szpitala) masz na to 30 dni od dnia rozpoczęcia udzielania świadczenia, jeśli nadal przebywasz w szpitalu, a jeśli nie jest to możliwe - w ciągu 7 dni od dnia zakończenia udzielania świadczenia. Jeśli nie dotrzymasz tych terminów, szpital może cię obciążyć kosztami leczenia.
Gdy nie masz skierowania do specjalisty
Jeśli nie masz skierowania do specjalisty od lekarza rodzinnego (lekarza ubezpieczenia zdrowotnego), będziesz musiał zapłacić za wizytę, nawet gdy specjalista ma podpisaną umowę z NFZ. Są jednak wyjątki. Nie musisz mieć skierowania po pierwsze - w stanach nagłych, gdy natychmiastowa pomoc jest konieczna (o tym decyduje lekarz np. na izbie przyjęć oceniając twój stan zdrowia). Po drugie - gdy korzystasz z porady ginekologa, dentysty, dermatologa, wenerologa, onkologa, okulisty, psychologa lub leczysz się z uzależnień
Przeczytaj koniecznie: Skandal! Lekarze przestają wypisywać recepty ze zniżkami! KONIEC ZNIŻEK NA LEKI
Za przewóz karetką
Nie zawsze możesz liczyć na bezpłatny transport sanitarny. Jeśli po zakończeniu leczenia szpitalnego lekarz stwierdzi, że twój stan zdrowia umożliwia skorzystanie z publicznego transportu przy powrocie do domu, będziesz musiał dopłacić do kosztów przejazdu karetką.Dzieje się tak, gdy masz niepełnosprawność II stopnia. Wtedy musisz pokryć 60 proc. kosztów przejazdu.
Za dokumentację medyczną
Placówka medyczna może żądać opłaty za udostępnienie dokumentacji medycznej. Maksymalne stawki są określone w ustawie o prawach pacjenta w zależności od wysokości przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.
Możesz się ubezpieczyć dobrowolnie
Jeśli nie jesteś objęty powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym w Narodowym Funduszu Zdrowia, możesz nabyć prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, korzystając z tzw. ubezpieczenia dobrowolnego.
Jakie dokumenty
Powinieneś przedstawić:
- dokument tożsamości
- dokument potwierdzający ostatni okres ubezpieczenia (może to być np. zaświadczenie z zakładu pracy czy zaświadczenie potwierdzające fakt ubezpieczenia z urzędu pracy)
- wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym
- dwa egzemplarze umowy (na czas nieokreślony).
Ile to kosztuje
Składka zdrowotna dla osób ubezpieczających się dobrowolnie to kwota deklarowanego miesięcznego dochodu, nie niższa jednak od kwoty odpowiadającej przeciętnemu miesięcznemu wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw z poprzedniego kwartału, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanemu przez prezesa GUS (zmienia się co kwartał). Jeśli miałeś przerwę w ubezpieczeniu zdrowotnym, będziesz musiał wnieść tzw. opłatę dodatkową. Jej wysokość zależy od tego, jak długa była przerwa w opłacaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne.