Zmiana czasu - jak wpływa na organizm i czy jest konieczna?

i

Autor: thinkstockphotos.com Zmiana czasu na zimowy, jak dowodzą badania, wcale nie pozwala zaoszczędzić energii.

Kiedy zmiana czasu na zimowy? W tym roku możemy to robić ostatni raz

2018-09-13 8:55

Zbliża się coroczny rytuał zmiany czasu. W tym roku zegarki przestawiamy z czasu letniego na zimowy (śpiąc zarazem o godzinę dłużej) w niedzielę 28 października. Tymczasem w środę Komisja Europejska przedstawiła projekt odsyłający ten rytuał do lamusa. Jeśli na przyjęcie przepisów zgodzi się UE i Parlament Europejski zmiana czasu na naszym kontynencie zostanie zniesiona.

Według projektu KE przestawienie zegarków na jeden, konkretny (wyboru czy preferują czas zimowy czy letnie dokonać mają państwa członkowskie UE) odbyłoby się ostatni raz w 2019 roku. Jak przekonywał szef Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker: - Wszyscy w zdecydowanych deklaracjach mówimy, że chcemy działać na dużą skalę w sprawach ważnych, a na mniejszą w sprawach mniej istotnych. Jednak nie spotyka się to z aplauzem, gdy UE nakazuje Europejczykom przestawianie zegarków dwa razy w roku. Komisja proponuje dzisiaj zmianę. Trzeba znieść zmianę czasu. Państwa członkowskie same powinny decydować o tym, czy ich obywatele funkcjonują w czasie letnim czy zimowym.

Sam projekt nie oznacza jeszcze, że zmiana czasu zniknie, ponieważ na przyjęcie przepisów muszą się bowiem zgodzić kraje UE i Parlament Europejski. KE chce, by każde państwo członkowskie powiadomiło ją do kwietnia 2019 roku o zamiarze zastosowania na stałe czasu letniego lub zimowego.

Ostatnia obowiązkowa zmiana czasu na letni odbyłaby się w niedzielę 31 marca 2019 roku. Potem państwa członkowskie, które chcą na stałe przejść na czas zimowy, nadal mogłyby ostatni raz wprowadzić czas zimowy w niedzielę 27 października 2019 roku. Po tym terminie sezonowe zmiany czasu nie byłyby już możliwe.

Ustalenia dotyczące czasu letniego zostały wprowadzone przez państwa europejskie w ubiegłym wieku. Celem było oszczędzanie energii, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku. Tymczasem w przeprowadzonych w wakacje przez KE konsultacjach publicznych, w których zebrano 4,6 mln odpowiedzi (największa liczbę w historii), 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu.

Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów, zegarki w Polsce przestawimy w ostatnią niedzielę października. W 2018 roku zmiana czasu na zimowy wypada w niedzielę (28 października). Tzw. czas zimowy obowiązuje od ostatniej niedzieli października, do ostatniej niedzieli marca.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki