Ślub kościelny - jakie życzenia?

i

Autor: freeimages.com/Karoly Mezei Ślub kościelny - jakie religijne życzenia ślubne złożyć takiej młodej parze?

Kielce. Biskup chce zakazać w kościele pewnych piosenek. Lista może zaskakiwać

2018-11-27 15:27

Niecodzienna instrukcja biskupa diecezji kieleckiej wzbudziła duże poruszenie wśród miejscowych parafian. W "Instrukcji dotyczącej muzyki i śpiewu liturgicznego dla diecezji kieleckiej" duchowny pisze m.in. o konieczności organizowania raz w miesiącu lekcji śpiewu oraz objęciu szczególną troską edukację muzyczną młodzieży. Najbardziej kontrowersyjny jest jednak wydany przez biskupa zakaz używania w trakcie liturgii muzyki świeckiej. To oznacza, że np. nowożeńcy, którzy chcieli uświetnić swój ślub piosenką np. Leonarda Cohena będą musieli obejść się smakiem.

Dokument został podpisany przez biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego oraz ks. Michała Olejarczyka. Jego główną intencją jest podkreślenie dużego znaczenia muzyki w Kościele. Napisano, że z "obrzędami chrześcijańskimi zawsze związana była muzyka. Psalmy, hymny i pieśni stanowiące część Biblii, stają się nośnikiem prawd objawionych". Co jednak dyskusyjne, w dokumencie jednoznacznie stwierdzono, że w czasie obrzędów liturgicznych nie można używać muzyki świeckiej. Podkreślono, że dotyczy to również ślubów i pogrzebów. Jak uzasadniono: - Nie wolno w liturgii wykonywać utworów o charakterze świeckim (...) Muzyka filmowa, rozrywkowa, piosenki często pozbawione właściwej treści i formy, nie mogą znaleźć miejsca podczas Eucharystii.

Jakby tego było mało, w piśmie wymieniono konkretne utwory, które w opinii biskupa są niepożądane. Jak czytamy: - Przykładem utworów niedopuszczonych do wykonywania podczas liturgii Mszy Świętej są choćby: "Hallelujah” Leonarda Cohena, "The winner takes it all” zespołu ABBA, "Cztery Pory roku” A. Vivaldiego, "Marzenie” R. Schumanna, muzyka z filmu "Misja” E. Morriconego, kompozycje zespołu "The Beatles.

Podkreślono przy tym, że odtwarzane w kościele pieśni powinny prezentować właściwą treść i formę oraz muszą być zaakceptowane przez władze kościoła. Jako przykład podane zostały utwory znajdujące się m.in. w śpiewnikach liturgicznych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają