Kierowca bezpieczny latem

2011-06-21 4:00

Najwięcej zagrożeń na drogach czyha zimą, ale lato również nie należy do najbezpieczniejszych pór roku. Upały, nagłe burze, rozgrzany asfalt czy wzmożony w czasie wakacji ruch mogą dać się we znaki nawet doświadczonym kierowcom. Warto wiedzieć, jak ich uniknąć, bo chwila nieuwagi może zakończyć się tragedią.

Na drodze nie ma żartów. Kierowcy samochodów dostawczych, spędzający długie godziny za kółkiem, są wyjątkowo narażeni na niebezpieczeństwa czyhające w podróży. Niestety, lata praktyki sprawiają, że często prowadzą samochód instynktownie, nie zważając na warunki panujące na drodze, a rutyna może łatwo zamienić się w brawurę. Mimo długoletniego doświadczenia warto wiedzieć, jak zachować się w ekstremalnych sytuacjach i co może stanowić zagrożenie latem. Nieostrożna jazda może się zakończyć nie tylko mandatem, ale również stłuczką i utratą towaru. - Podczas letnich kontroli sprawdzany jest stan trzeźwości kierowcy, stan techniczny pojazdu oraz jeżeli pojazd wyposażony jest w tachograf, czas pracy kierowcy - opowiada nadkom. Marcin Książkiewicz z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Zapewnia też, że pomimo wielu apeli kierowcy od lat popełniają ten sam błąd - przekraczają dozwoloną prędkość.

Poślizg latem

O wypadek nietrudno nie tylko podczas deszczu. Na roztopionym asfalcie samochód może zachowywać się tak samo jak na lodzie. Rozgrzana jezdnia powoduje dwa rodzaje poślizgu. Przy pierwszym z nich przyczepność tracą przednie koła, a wtedy powstaje zjawisko podsterowności. Aby je opanować, należy natychmiast zdjąć nogę z gazu, zmniejszyć skręt kierownicy, a potem delikatnie go powtórzyć.

Kiedy natomiast kontakt z asfaltem stracą koła tylne i powstanie nadsterowność, kierowca powinien nacisnąć sprzęgło, by równomiernie dociążyć wszystkie koła i szybko skręcić kierownicą, by wrócić na właściwy tor jazdy. Poślizgów jednak można uniknąć w ogóle. Jak? Wystarczy nie przekraczać dozwolonej prędkości!

Uwaga upały!

W upały kierowcy powinni też pamiętać o ograniczonych zdolnościach psychofizycznych. Gorące powietrze szybko męczy i niekorzystnie wpływa na koncentrację. Dlatego w czasie długich letnich podróży warto robić częstsze niż zwykle postoje i dużo pić. Nie należy przesadzać z klimatyzacją! Idealna temperatura w pojeździe to 20-24 st. (jej wysokość zależy od temperatury na zewnątrz). Duża różnica temperatur między ochładzanym wnętrzem samochodu a upałem na zewnątrz może spowodować szok termiczny i obniżyć odporność. Warto też pamiętać, że na postoju samochód nagrzewa się bardzo szybko. Przy temperaturze 25 stopni na zewnątrz w ciągu 15 minut w pojeździe będzie prawdziwy ukrop, a słupki rtęci pokażą nawet 40 stopni.

Śmiertelne pociski

Latem samochody mamy zapakowane do granic możliwości. Wszystkie przedmioty trzeba jednak trzymać w skrytkach służących do przewożenia podręcznych rzeczy. Rzeczy przewożone luzem mogą być dla nas zabójcze. Przy nagłym hamowaniu niezabezpieczone przedmioty nabierają pędu, który może z nich uczynić śmiertelne pociski. Jeśli jadąc z prędkością 50 km/h zderzymy się z nieruchomą przeszkodą, telefon komórkowy może uderzyć w nas z siłą równą 6-kilogramowemu odważnikowi. Litrowa butelka z wodą mineralną w tej samej sytuacji waży aż 60 kg. Przy 90 km/h jej waga wzrośnie do 202 kg! Dlatego przed wyruszeniem w trasę sprawdź, czy w samochodzie nie ma drobnych przedmiotów położonych gdzieś luzem. Szczególnie niebezpieczne jest przewożenie ich na półce przy tylnej szybie. Usuń stamtąd książki, gazety, maskotki czy apteczkę. Niegabarytowe przedmioty zawsze pakuj do bagażnika. Drobnych przedmiotów nie przewoź pod siedzeniem kierowcy, bo w czasie jazdy mogą się wysunąć i zablokować pedały.

Promil alkoholu przez komórkę

Podczas jazdy zrezygnuj też z rozmów przez telefon. Korzystanie z telefonu jest zabronione, a za złamanie przepisu grozi mandat w wysokości 200 zł. Badania przeprowadzone przez Millward Brown SMG/KRC wykazały, że kierowca rozmawiający przez komórkę czy piszący SMS-y może reagować w czasie prowadzenia auta tak samo, jak osoba, która ma prawie promil alkoholu we krwi. - Kierowca koncentrujący uwagę na klawiaturze telefonu przez ok. 50 m prowadzi samochód bez jakiejkolwiek kontroli - ostrzega mł. inspektor Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji. - Istnieje wówczas ryzyko niezauważenia znaków, a nawet potrącenia pieszego lub rowerzysty - dodaje podkomisarz. Wojciech Ratyński z Komendy Głównej Policji. Nie ma zatem żadnych wątpliwości, że kierowca zajęty rozmową lub pisaniem SMS-a zachowuje się tak samo, jak w stanie nietrzeźwości.

Weekend bez ofiar

Początek wakacji, kiedy sporo Polaków wybiera się na urlop, to jeden z najbardziej niebezpiecznych momentów na drogach. Właśnie dlatego w czerwcu w całej Polsce trwa akcja Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa "Weekend bez Ofiar". W ramach Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa odbywają się pikniki rodzinne, na których wszyscy mogą nauczyć się zasad bezpieczeństwa drogowego. Podczas imprez można sprawdzić, jak ludzkie ciało zachowuje się w czasie dachowania, przekonać się, jakie przeciążenia działają na człowieka w czasie zderzenia, a także przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Pikniki są także okazją do zdobycia nowych informacji dzięki możliwości rozmowy z policjantami, strażakami czy funkcjonariuszami Inspekcji Transportu Drogowego.

Harmonogram Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa 24 czerwca

Inowrocław

- Symulacja na torze Crash testowym w warunkach zbliżonych do wypadku Roberta Kubicy.

- Piknik edukacyjny na Rynku Starego Miasta w Inowrocławiu, w tym m.in. symulacja dachowania, symulator zderzeniowy, kurs pierwszej pomocy, prezentacja wozów bojowych straży pożarnej i policji.

24 czerwca Prostki

- Happening edukacyjny, m.in. symulacja dachowania, symulator zderzeniowy, kurs pierwszej pomocy, prezentacja wozów bojowych straży pożarnej i policji.

24-26 czerwca Dąbrowa Tarnowska

- Akcja "Nie bój się ratować życia innym". Szkolenia z pierwszej pomocy.

25 czerwca Kielce

- Piknik edukacyjny.

25 czerwca Rzeszów

- Piknik edukacyjny.

25 czerwca Zabrze

- Piknik edukacyjny, m.in. symulacja dachowania, symulator zderzeniowy, kurs pierwszej pomocy, prezentacja wozów bojowych straży pożarnej i policji, ratownicy na motocyklach.

25 czerwca Załuski pod Płońskiem

- Symulacja karambolu (samochody ciężarowe z samochodami osobowymi) na drodze krajowej nr 7, ćwiczenia służb ratowniczych, m.in. z udziałem śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

25 czerwca Międzyzdroje

- Piknik edukacyjny, m.in. nauka pierwszej pomocy, symulator zderzeniowy, symulacja dachowania, symulacja uwalniania poszkodowanych w wypadkach drogowych.

25 czerwca Lotnisko pod Nową Wsią

- Auto Turniej "Bezpieczniej przez Opole". Test z przepisów ruchu drogowego. Nauka udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków, jazda po płycie poślizgowej.

26 czerwca Łagów

- Piknik edukacyjny, m.in. symulacja dachowania, symulator zderzeniowy, kurs pierwszej pomocy, prezentacja wozów bojowych straży pożarnej i policji, konkursy dla dzieci.

28 czerwca - 1 lpca Ustka

- Konkurs o miano najlepszego kierowcy Sił Zbrojnych RP w 2011 r., pod honorowym patronatem szefa Sztabu Generalnego WP.

25-26 czerwca Warszawa

- Finałowy piknik edukacyjny w parku Szczęśliwickim.

- Czekają symulatory zderzeniowe i symulatory komputerowe, miasteczko komunikacyjne dla młodszych dzieci w wieku 4-7 lat ("Moje pierwsze prawo jazdy"), a także miasteczko komunikacyjne dla starszych dzieci, gdzie będzie można zdobyć kartę rowerową. Dodatkowe atrakcje to tor gokartowy, w tym specjalny gokart dla młodszych dzieci, pokazy nowoczesnego sprzętu policyjnego i strażackiego. W niedzielę lądowanie śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki