Olejniczak klatą wywalczył Brukselę

2009-06-09 9:00

Sesja z nagim torsem okazała się strzałem w dziesiątkę. W trudnym dla lewicy okręgu warszawskim Wojciech Olejniczak (35 l.) uzyskał trzeci wynik i może się pakować do Brukseli. Los na loterii wygrało w sumie 50 polityków z Polski, którzy we wrześniu zasiądą w ławach Parlamentu Europejskiego i co miesiąc będą inkasowali blisko 50 tys. zł!

Olejniczak jako jedyny z kandydatów zagrał va banque i w kampanii wyborczej postawił na erotyzm. Na okładce tygodnika "Wprost" pokazał się w rozpiętej koszuli i odsłonił zarośniętą klatę. Specjaliści od marketingu od razu przekonywali, że seksowna poza młodego polityka może przysporzyć mu dodatkowej popularności u płci pięknej. Mieli rację. Olejniczak uzyskał w Warszawie ponad 65 tys. głosów poparcia.

Mimo wszystko najwięcej głosów w niedzielnych wyborach dostali politycy, którzy nie musieli się w kampanii "wylaszczać". Rekordzistą okazał się prof. Jerzy Buzek (69 l.), który na Śląsku uzyskał blisko 400 tys. głosów poparcia. Powody do zadowolenia ma również Zbigniew Ziobro (39 l.). W Krakowie poparło go ponad 300 tys. wyborców. Cieszyć mogą się także pokonane przeciwniczki byłego ministra sprawiedliwości. I Róża Thun (55 l.), i Joanna Senyszyn (60 l.) zasiądą w ławach PE. Do Brukseli pojedzie też syn prezydenta Lecha Wałęsy - Jarosław.

Strzałem w dziesiątkę okazał się transfer Danuty Hübner (61 l.), którą Platforma sprzątnęła sprzed nosa lewicy. W Warszawie unijna komisarz uzyskała ponad 300 tys. głosów i zdeklasowała rywali. Kto się jeszcze może cieszyć? Na pewno Tadeusz Cymański (54 l.), który zdobył mandat w Gdańsku, mimo że startował dopiero z piątego miejsca na liście. Satysfakcję ma też Elżbieta Łukacijewska (43 l.), która pobiła na Podkarpaciu Mariana Krzaklewskiego (59 l.) i odegrała się na władzach PO (Łukacijewskiej od początku nie podobał się pomysł z transferem "Pięknego Maryjana").

Wybory do Europarlamentu potwierdziły, że na polskiej scenie politycznej liczą się tylko cztery partie. I to właśnie one będą miały swoich przedstawicieli w Brukseli - PO (25 mandatów), PiS (15), SLD (7) i PSL (3). Mniejsze ugrupowania mimo szumu zrobionego w kampanii wyborczej uzyskały w niedzielę śladowe poparcie.

...a piękno Mariana przeminęło

Gwiazda Mariana Krzaklewskiego (59 l.) zgasła! Polityk wyciągnięty przez PO z kapelusza nie zdobył mandatu w wyborach do Parlamentu Europejskiego i nie pojedzie do Brukseli. Tajna broń Donalda Tuska (52 l.) nie wypaliła. Marzenia "Pięknego Maryjana" na wielki powrót do polityki prysły niczym bańka mydlana.

Pomysł liderów Platformy był prosty - przy pomocy Krzaklewskiego obejdziemy z prawej strony PiS, dzięki Danucie Hübner (61 l.) odbierzemy głosy lewicy. Chytry plan wypalił tylko w połowie. Marian Krzaklewski, "spadochroniarz" o mocno prawicowych poglądach, nie porwał wyborców PO i zdobył na Podkarpaciu niespełna 9 proc. poparcia. Przegrał nawet z drugą na liście PO Elżbietą Łukacijewską. Dlaczego? Próbowaliśmy wczoraj porozmawiać z byłym szefem AWS-u. Niestety, nie odbierał telefonu. Jak się dowiedzieliśmy, wyjechał do… Brukseli (Krzaklewski od kilku lat reprezentuje Solidarność w Komitecie Ekonomiczno-Społecznym UE).

Politycy PO przekonują tymczasem, że opłaciło się postawić na Krzaklewskiego. - Po raz pierwszy PiS-owska twierdza na Podkarpaciu została naruszona. Pomógł nam w tym właśnie Marian Krzaklewski Choć przegrał, to przyciągnął dodatkowe głosy - twierdzi Bronisław Komorowski. Marszałek Sejmu zapewnił jednocześnie, że PO nie zapomni o "Pięknym Maryjanie".

Ale nie tylko Krzaklewski musiał przełknąć w niedzielę gorycz porażki. W sumie smakiem obeszło się ponad 1200 kandydatów, których wyborcy odesłali z kwitkiem.

50 naszych w europarlamencie:

Jerzy Buzek (PO), Okręg Śląski - 393 tys. głosów, Zbigniew Ziobro (PiS), okręg małopolski - 327 575, Danuta Hübner (PO), okręg Warszawski - 306 794, Róża Thun (PO), okręg małopolski - 179 493, Jacek Protasiewicz (PO), okręg dolnośląski - 160 273

Platforma Obywatelska:
Rafał Trzaskowski (37 l.), Paweł Zalewski (45 l.), Jan Olbrycht (57 l.), Małgorzata Handzlik (44 l.), Bogdan Marcinkiewicz (60 l.), Janusz Lewandowski (58 l.), Jarosław Wałęsa (33 l.), Danuta Jazłowiecka (52 l.), Tadeusz Zwiefka (55 l.), Krzysztof Lisek (42 l.), Jacek Saryusz-Wolski (61 l.), Filip Kaczmarek (43 l.), Sidonia Jędrzejewska (34 l.), Sławomir Nitras (36 l.), Magdalena Kochan (59 l.), Lena Kolarska-Bobińska (62 l.), Beata Bublewicz (34 l.), Hibner Jolanta (58 l.), Elżbieta Łukacijewska (43 l.), Jan Kozłowski (63 l.), Bogusław Sonik (56 l.)

Prawo i Sprawiedliwość:
Adam Bielan (35 l.), Janusz Wojciechowski (55 l.), Marek Matuszewski (50 l.), Mirosław Piotrowski (43 l.), Ryszard Legutko (60 l.), Jacek Kurski (43 l.), Marek Migalski (40 l.), Izabela Kloc (46 l.), Bolesław Piecha (55 l.), Michał Kamiński (37 l.), Tadeusz Cymański (54 l.), Ryszard Czarnecki (46 l.), Paweł Kowal (34 l.), Elżbieta Rafalska (54 l.)

Sojusz Lewicy Demokratycznej:
Marek Siwiec (54 l.), Joanna Senyszyn (60 l.), Adam Gierek (71 l.), Lidia Geringer de Oedenberg (51 l.), Wojciech Olejniczak (35 l.), Bogusław Liberadzki (61 l.), Janusz Zemke (60 l.)

Polskie Stronnictwo Ludowe:
Jarosław Kalinowski (47 l.), Czesław Siekierski (57 l.), Andrzej Grzyb (57 l.)

wielcy przegrani

Arkadiusz Mularczyk (PiS), Dariusz Rosati (PdP), Artur Zawisza (Libertas), Marek Borowski (PdP), Eugeniusz Kłopotek (PSL), Jolanta Szczypińska (PiS), Jolanta Szymanek-Deresz (SLD), Longin Pastusiak (SLD), Stanisław Żelichowski (PSL), Marek Jurek (PR), Beata Kempa (PiS), Tadeusz Iwiński (SLD)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki