Uwaga na klej do protez! Zbyt częste używanie Corega extra strong grozi chorobami

2010-03-11 3:35

Używasz kleju do mocowania protez? Twoje zdrowie może być poważnie zagrożone. Producent popularnego kleju Corega extra strong ostrzega, że zbyt długie i częste stosowanie specyfiku grozi zatruciem cynkiem, które może doprowadzić do niedokrwistości, osłabienia i chorób żołądka.

Drętwienie, mrowienie lub osłabienie rąk i nóg, trudności z chodzeniem, zaburzenia równowagi, a także problemy dotyczące krwi, takie jak niedokrwistość. To objawy, które mogą wystąpić u osób używających kremu do mocowania protez zębowych Corega extra strong. To najpopularniejszy w Polsce preparat. O problemie poinformował sam producent kremu. - Istnieje potencjalne zagrożenie dla zdrowia związane z długotrwałym stosowaniem w nadmiernych ilościach kremu do protez zębowych Corega extra strong - tłumaczy Małgorzata Michałków z firmy Glaxo Smith Kline Consumer Healt Care.

Wszystko z powodu zawartego w nim cynku. W niewielkich ilościach jest nawet pożądany, ale gdy do organizmu dostaje się go zbyt dużo, może być bardzo groźny. Tak się dzieje, gdy jedna tubka 40 g wystarcza na mniej niż trzy tygodnie. W takich przypadkach producent zaleca, aby przerwać stosowanie produktu i udać się do lekarza. Przerażona doniesieniami na temat szkodliwości kleju jest Irena Łapińska (57 l.) ze wsi Nowosady na Podlasiu. - Używałam tego preparatu od dawna. Teraz na pewno przestanę. - Cynk to jeden z mikroelementów niezbędnych człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania, ale w nadmiernych ilościach może być szkodliwy - tłumaczy Wojciech Możeń, stomatolog. - Może poważnie odbić się na zdrowiu każdego człowieka, a tym bardziej starszego - dodaje.

Producent zdecydował o wycofaniu preparatu, ponieważ użytkownicy zaczęli zgłaszać problemy zdrowotne. - W ostatnim czasie na całym świecie stwierdziliśmy 413 przypadków problemów ze zdrowiem, które mogą być związane ze stosowaniem naszego kremu. Niemal wszystkie były w USA, dwa w Japonii i dwa we Włoszech - tłumaczy Małgorzata Michałków. - Dlatego zdecydowaliśmy się wstrzymać produkcję i dystrybucję. Do połowy kwietnia zapas kremu w polskich aptekach powinien się wyczerpać - dodaje.

Krzysztof Przystupa (56 l.), prezes Lubelskiej Izby Aptekarskiej: Nadmiar cynku jest groźny

- Sole cynku przedostają się do układu krwionośnego i jeśli jest ich nadmiar, mogą pojawić się objawy zatrucia organizmu. Są to np. drętwienie, mrowienie lub osłabienie kończyn dolnych i górnych, trudności z chodzeniem, zaburzenia równowagi. W pewnych przypadkach może też pojawić się niedokrwistość. Na szczęście producent specyfiku ostrzegł o tym uczciwie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają