Kleszcze mogą cię zarazić GROŹNYM WIRUSEM

2018-04-16 2:00

Bardzo trudno uniknąć ukłuć przez kleszcze. Pajęczaków jest coraz więcej i zajmują już nie tylko leśne tereny, ale także zielone przestrzenie miejskie. Na swoje ofiary czyhają w trawie i niskich zaroślach. Ślepe i głuche niezauważalnie wkłuwają się w swoją ofiarę zakażając groźnymi chorobami.

W Polsce narażeni jesteśmy przede wszystkim na dwie choroby odkleszczowe – boreliozę, która jest wywoływana przez bakterie należące do krętków i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM), powodowane przez wirus, atakujący ośrodkowy układ nerwowy.

NIE MA LEKARSTWA

Kleszczowe zapalenie mózgu, na które współczesna medycyna nie znalazła jeszcze leku, jest szczególnie niebezpiecznie i może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Zakażając ośrodkowy układ nerwowy powoduje zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, co może prowadzić do niepełnosprawności, a nawet zakończyć się śmiercią.

– Niestety, do tej pory nie znaleziono lekarstwa, które hamowałby namnażanie wirusa. Możemy się tylko zabezpieczyć, poprawiając własną odporność. Przede wszystkim należy unikać kontaktu z kleszczami. A jeżeli narażamy się na ekspozycję, uprawiając aktywność sportową czy rekreacyjną, należy się odpowiednio ubrać, używać repelentów, czyli substancji odstraszających kleszcze i oglądać skórę. Jednak przed KZM najskuteczniej chroni nas szczepienie – przekonuje prof. dr hab. med. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

CORAZ WIĘCEJ ZARAŻONYCH

Na KZM można zachorować w każdym wieku. Najczęściej na tę chorobę zapadają osoby w wieku 15–50 lat. Początkowe objawy kleszczowego zapalenia mózgu są często lekceważone, bo przypominają grypę. W kolejnym etapie choroby może dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu lub rdzenia kręgowego. Nawet u 58 proc. chorych przebycie KZM wiąże się z wystąpieniem długotrwałych powikłań neurologicznych. Około dwóch proc. przypadków KZM kończy się zgonem chorego.

Epidemiolodzy alarmują, że z każdym rokiem wzrasta liczba zakażonych wirusem kleszczowego zapalenia mózgu. Dlatego warto pamiętać o profilaktyce szczególnie teraz, kiedy coraz więcej czasu będziemy przebywać na świeżym powietrzu, na przykład biegając czy aktywnie spędzając czas w parkach miejskich z rodziną i przyjaciółmi.

OCHRONI CIĘ SZCZEPIENIE

Jedynym, jak dotąd, skutecznym sposobem na zabezpieczenie się przed groźnym wirusem jest szczepionka przeciw KZM, która może uratować życie. W sąsiednich krajach europejskich rekomendacje lekarzy i prowadzone kampanie informacyjne sprawiły, że coraz więcej osób decyduje się na szczepienie – w Austrii nawet 87 proc., na Łotwie – 39 proc., w Niemczech – 26 proc., a w Czechach – 17 proc. Polska na ich tle wypada bardzo słabo. Szacuje się, że na KZM szczepi się zaledwie 1 proc. osób. Wynika to przede wszystkim z niskiej świadomości zagrożenia. O ile coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z ryzyka zarażenia boreliozą, o tyle o KZM wiemy jednak niewiele. Warto zaszczepić się właśnie teraz. Na przełomie kwietnia i maja (23.04- 25.05) w ramach Miesiąca Szczepień KZM w całej Polsce będzie można zaszczepić się przeciw tej chorobie w dogodny sposób i w promocyjnej cenie. Zainteresowane osoby powinny podczas wizyty przed szczepiennej zapytać lekarza pierwszego kontaktu o zasady akcji realizowanej w danej placówce.''

 

Materiał zrealizowany w ramach kampanii edukacyjno—informacyjnej „Nie igraj z kleszczem - wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu.

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają