Kleszcze czyhają na w swoje ofiary w trawie, niskich zaroślach i - wbrew obiegowej opinii - nie spadają z drzew, bo nie potrafią latać, występują zarówno w lasach, ale i miejskich skupiskach zieleni. Mogą co prawda wspinać się na drzewa, ale na wysokość nie większą niż 1,5 m. Dlatego dzieci, sięgające do tej właśnie wysokości są szczególnie narażone na kontakt z pajęczakami, które na ich wysokości czekają na swojego potencjalnego żywiciela. Gdy go znajdą wkłuwają się praktycznie niezauważalnie, zwykle w okolice pachwin i miejsc gdzie skóra jest bardzo cienka.
Te małe pajęczaki są wyczulone na amoniak i kwas mlekowy, występujący w ludzkim pocie, a także na dwutlenek węgla w wydychanym powietrzu. Wyczuwają też zmianę temperatury i wibracje towarzyszące przemieszczaniu się, dlatego bardzo łatwym celem są dla nich dzieci spędzające czas na świeżym powietrzu.
W przypadku dzieci wirus KZM jest niebezpieczny ze względu na wciąż rozwijający się układ odpornościowy. Konsekwencje zdrowotne mogą pojawić się po dłuższym czasie od ukucia przez kleszcza, a skutki są na tyle poważne, że rodzice szukają porady u lekarza, starając się wytłumaczyć zmiany w zachowaniu ich pociech.
Powikłania po zakażeniu mogą być na tyle odległe, że początkowo można ich nie kojarzyć z KZM, dopiero dalsza diagnostyka może wykazać ten związek. A gdy dojdzie do zajęcia przez wirusa ośrodkowego układu nerwowego, mogą one sprawiać wiele problemów – mówi prof. dr hab. n. med. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. – Dzieci po takich zakażeniach mają trudności w nauce, zaburzenia koncentracji, są nadpobudliwe.
W Polsce świadomość zagrożenia KZM jest nadal bardzo niska. O ile coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z zagrożenia jakim jest bolerioza, o tyle nadal zbyt mało wiemy na temat KZM, przed którym można się skutecznie chronić dzięki możliwości szczepień ochronnych.
Wirus KZM może zmienić życie dziecka. – zwraca uwagę pediatra, dr hab. n. med. Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Na szczęście mamy szczepienia, które mogą uchronić przed zachorowaniem. Dlatego ja zawsze mówię rodzicom: - Nie tylko warto, ale przed wakacjami trzeba zaszczepić dziecko. Pamiętajmy, że KZM to najczęstsze zapalenie mózgu w Polsce.
Zielony Miesiąc Szczepień KZM
W ramach kampanii i Europejskiego Tygodnia Szczepień na przełomie kwietnia i maja [23.04-25.05] zaplanowany jest także Zielony Miesiąc Szczepień KZM podczas którego w wybranych placówkach będzie można zaszczepić się przeciw tej chorobie w dogodny sposób i w promocyjnej cenie. Zainteresowane osoby powinny podczas wizyty przedszczepiennej zapytać lekarza pierwszego kontaktu, o zasady akcji realizowanej w danej placówce.
Materiał zrealizowany w ramach kampanii edukacyjno—informacyjnej „Nie igraj z kleszczem - wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu.