Kleszcze - zagrożenie nie tylko dla Twojego czworonożnego przyjaciela

2018-04-16 2:00

Czyhają na swoje ofiary w trawie, niskich zaroślach czyli wszędzie tam gdzie psy i koty lubią przebywać najbardziej. Kleszcze, bo o nich mowa, występują zarówno w lasach, jak i miejskich skupiskach zieleni. Mogą co prawda wspinać się na drzewa, ale na wysokość nie większą niż 1,5 m, dlatego bardzo łatwym celem są dla nich psy i towarzyszący im na spacerach właściciele. Tam właśnie czekają na potencjalnego żywiciela, w którego skórę mogą się wkłuć.

Kleszcze są szczególnie wyczulone na amoniak i kwas mlekowy, występujący w ludzkim pocie, a także na dwutlenek węgla w wydychanym powietrzu. Wyczuwają też zmianę temperatury i wibracje towarzyszące przemieszczaniu się. Ze względu na substancję znieczulającą, które kleszcze mają w ślinie zarówno zwierzęta jaki i ludzie nie czują samego momentu wkłucia. Znajdujemy je najczęściej przypadkowo, kiedy już żerują na ciele zwierzęcia lub jego właściciela. Najczęściej w miejscach delikatnych, w których skóra jest bardzo cienka jak pachwiny, a także w okolicach głowy i szyi.

Te niepozorne pajęczaki są bardzo niebezpieczne dla zwierząt. Przenosząc groźne wirusy czy bakterie mogą doprowadzić do śmierci bądź do poważnych problemów zdrowotnych zwierzęcia. Do tych najbardziej znanych należą: borelioza, która daje podobne objawy i sutki jak u człowieka, czy bardzo groźna babeszjoza, która jest często śmiertelna dla psów.

Niestety nie tylko nasze pupile są zagrożone chorobami odkleszczowymi. Co prawda kleszcz bytujący na psie lub kocie często nie stanowi zagrożenia dla właściciela zwierzęcia, ale wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, długie spacery z psem czy leniwe wygrzewanie się na przydomowym trawniku z kotem może narazić na ukłucie przez kleszcza także ich właścicieli.

Szczególnie groźne jest kleszczowe zapalenie mózgu [KZM], na które współczesna medycyna nie znalazła jeszcze leku, a które może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne szczególnie dla najmłodszych. Wirus KZM należący do rodzaju Flawiwirusów bytuje w gruczołach ślinowych kleszczy, dlatego też do zarażenia może dojść praktycznie od razu po ukłuciu. Zakażając ośrodkowy układ nerwowy wirus może powodować zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, co może prowadzić do niepełnosprawności, a nawet zakończyć się śmiercią .

W podniesieniu świadomości na temat KZM ma pomóc zainaugurowana kampania edukacyjno-społeczna „Nie igraj z kleszczem - wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu". Planowane działania prowadzone będą na skalę ogólnopolską, a ich celem będzie dostarczenie jak największej liczbie osób rzetelnych informacji na temat objawów i przebiegu choroby a także sposobów, w jaki można jej zapobiegać.

Organizatorami kampanii są Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Fundacja Aby Żyć. Oraz firma Pfizer.

Zielony Miesiąc Szczepień KZM

W ramach kampanii i Europejskiego Tygodnia Szczepień na przełomie kwietnia i maja
[23.04-25.05] zaplanowany jest także Zielony Miesiąc Szczepień KZM podczas którego w wybranych placówkach będzie można zaszczepić się przeciw tej chorobie w dogodny sposób i w promocyjnej cenie. Zainteresowane osoby powinny podczas wizyty przedszczepiennej zapytać lekarza pierwszego kontaktu, o zasady akcji realizowanej w danej placówce.

Organizatorami kampanii są Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Fundacja Aby Żyć. oraz firma Pfizer.

Materiał zrealizowany w ramach kampanii edukacyjno—informacyjnej „Nie igraj z kleszczem - wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu.

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają