Kodeina - co to jest? Zacznijmy czysto teoterycznie. Kodeina to organiczny związek chemiczny z grupy alkaloidów fenantrenowych, wchodzący w skład opium. Kodeina ma silnie depresyjny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, pod tym względem znajduje się na drugim miejscu, tuż za morfiną. Kodeina rzadziej niż morfina powoduje uzależnienie. Czas działania kodeiny waha się przeważnie od dwóch do około sześciu godzin. Kodeina wykorzystywana jest w lecznictwie jako środek przeciwbiegunkowy, przeciwkaszlowy, przeciwbólowy. Kodeina może czasem wywoływać działania niepożądane takie jak: apatia, poprawa nastroju, senność, otępienie, zawroty głowy, zaparcie, spowolnienie rytmu oddechowego. Czasem może prowadzić do reakcji uczuleniowych, wysypki, podrażnienia skóry i swędzenia. Kodeina przy zażyciu dawki powyżej 30 miligramów często wywołuje stan półsnu.
Kodeina może być czasem bardzo niebezpieczna, ponieważ wywołuje uzależnienie fizyczne, jak i psychiczne. Uzależnienie psychiczne może powstać nawet w przeciągu kilku-kilkunastu dni, natomiast uzależnienie fizyczne - w przeciągu od sześciu do dwunastu miesięcy. W związku z możliwością uzależnienia się od kodeiny większość leków, w skład których wchodzi, dostępna jest tylko na receptę. Kodeina znajduje się również w syropach na kaszel (bromowodorek dekstrometorfanu, fosforan kodeiny, pseudoefedryna). Dekstrometorfan i fosforan kodeiny to substancje, które działają podobnie do opium i wywierają bardzo silny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy.
Kodeina jest popularna wśród młodych ludzi, którzy opisują jej działanie na ich organizm w internecie. - Mam wrażenie, że brzuch rozerwie wyskakujący ze mnie Obcy - napisał jeden z internautów po zażyciu kodeiny. - Poczułem, jakby ktoś oddzielał mi skórę od czaszki (...). Spostrzegłem przerażone spojrzenie matki. Na pytanie, o co chodzi, kazała mi spojrzeć w lustro (…). Mój kark był po prostu cały we krwi - napisał inny.
Twoje dziecko jest uzależnione? Jesteś tego pewny, albo może tak ci się wydaje? Nie bagatelizuj problemu! Zacznij od rozmowy ze swoim dzieckiem. Skontaktuj się z organizacją, która zajmuje się pomocą w zakresie uzależnień - tam na pewno uzyskasz informacje, które pomogą tobie i twojemu dziecku.
Zobacz też: Kodeina, dziwki, hajs! 9-letni Xavier Witkowski rapuje, jego ojcu to się podoba!