Koła gospodyń wiejskich promują zdrową żywność z polskich lasów zdjęcie otwierające

i

Autor: Materiały prasowe

Koła gospodyń wiejskich promują zdrową żywność z polskich lasów

2022-05-06 0:05

Lasy Państwowe ogłosiły ogólnopolski konkurs „Natura od kuchni” skierowany do kół gospodyń wiejskich. Granty w wysokości do 5 tys. zł trafią do organizacji, które przygotują najciekawsze propozycje wypromowania zdrowej żywności z polskich lasów, zaś dla wszystkich miłośników „dobrego z lasu” powstanie książka kucharska z regionalnymi domowymi przepisami.

Najlepsze produkty to takie, które daje nam natura. Próżno szukać cenniejszego ich źródła niż las. Naturalne produkty pochodzenia leśnego, zarówno te roślinne – owoce czy zioła – jak i zwierzęce – mięso z dzika, jelenia czy sarny – to żywność uzyskiwana bez nawożenia, środków ochrony roślin i sztucznych pasz.

Wprost z lasu, czyli zdrowe

Wciąż jednak leśne produkty pozostają dla wielu mało znane, a dania z dziczyzny to już dla niektórych wręcz wiedza tajemna. Konkurs „Natura od kuchni” ma to zmienić.

Z pomocą kół gospodyń wiejskich Lasy Państwowe upowszechnią wiedzę o żywności pochodzenia leśnego.

Kobiety z kół gospodyń wiejskich to liderki w swoich lokalnych społecznościach. Wierzę, że dzięki ich wsparciu zdołamy upowszechnić wiedzę o leśnych kulinariach, a zarazem o przyrodzie lasów i zrównoważonej gospodarce leśnej – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych. – Konkurs będzie premiować kreatywne pomysły, tak aby dotrzeć z promocją zdrowego leśnego odżywiania do jak najszerszego grona Polaków – dodaje.

Jak zauważa sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Edward Siarka, „w świecie, w którym postępuje globalizacja, akcje typu »Natura od kuchni« są szczególnie ważne i potrzebne, by nie zgubić tego, co stanowi istotę i wyróżnik każdego kraju – tradycji”.

Atutem naszego kraju są piękne lasy i wspaniałe bogactwo form korzystania z ich darów. Program Lasów Państwowych łączy tradycję z nowoczesnością – promocję lasów, zdrowego trybu życia i naturalnych produktów pochodzenia leśnego – mówi wiceminister Siarka.

Koła gospodyń wiejskich promują zdrową żywność z polskich lasów 2

i

Autor: Shutterstock

Prawdziwe polskie smaki

Aby wziąć udział w konkursie, trzeba zaprezentować pomysły na działania promujące lasy i żywność pochodzenia leśnego. Może to być np. organizacja stoiska popularyzującego dary runa leśnego albo przeprowadzenie warsztatów czy konkursu kulinarnego na najlepszą potrawę z wykorzystaniem produktów z lasu. Pod uwagę będą brane także zajęcia dla dzieci, m.in. lekcje o prozdrowotnych walorach leśnej żywności. Na laureatów czeka dofinansowanie w wysokości do 5 tys. zł netto. Zgłoszenia można przesyłać do 30 września 2022 r.

Po zakończeniu konkursu organizator planuje zebrać i wydać w publikacji „Dzika kuchnia. Dobre z lasu” najlepsze regionalne domowe przepisy wykorzystujące leśne produkty.

Kół gospodyń wiejskich w Polsce jest kilkanaście tysięcy, w każdym regionie są inne zwyczaje i tradycje. Także produkty leśne bywają różne w zależności od regionu Polski. „Dzika kuchnia. Dobre z lasu” to będzie wyjątkowa książka kucharska i niepowtarzalna okazja, by poznać polską kulturę kulinarną i prawdziwe lokalne smaki.

logo dobre z lasu

i

Autor: Materiały prasowe

„DOBRE Z LASU”, CZYLI ZDROWA ŻYWNOŚĆ Z POLSKICH LASÓW – AUTORSKI PROJEKT LASÓW PAŃSTWOWYCH:

Lasy Państwowe są właścicielem marki „Dobre z Lasu”, za pomocą której promują zdrową żywność pochodzącą z polskich lasów, czyli dziczyznę, miody oraz płody runa leśnego. Niestety, dziczyzna nadal niezbyt często gości na polskich stołach. Rocznie statystyczny Polak zjada zaledwie od 0,05 do 0,15 kg tego mięsa, choć eksperci podkreślają, że dziczyznę na tle jakości żywieniowej innych mięs wyróżniają: dużo więcej łatwostrawnego białka, mniejsza ilość tłuszczu, mniej cholesterolu oraz więcej witamin z grupy B, potasu, fosforu, cynku, magnezu, a przede wszystkim żelaza. Jest to produkt mniej kaloryczny, a więc bardziej dietetyczny.

Polskie Lasy Państwowe

i

Autor: Materiały Promocyjne Link: https://www.lasy.gov.pl/pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki