Akcja pod hasłem „Kolej na podróż po zdrowie i życie" prowadzona jest na największych dworcach kolejowych w Polsce. Wolontariusze pojawią się dzisiaj w Krakowie (Kraków Główny), Gdańsku (Gdańsk Główny), Lublinie i Katowicach. W każdej z tych lokalizacji Fundacja DKMS przy m.in. wsparciu narodowego przewoźnika PKP Intercity bezpłatnie rejestruje potencjalnych Dawców szpiku i komórek macierzystych. Wczoraj wolontariusze prowadzili również na dworcach Warszawa Centralna, Wrocław Główny i Poznań Główny.
To tylko 10 minut!
Potencjalnym Dawcą może zostać każdy z nas. Warunkiem jest dobry stan zdrowia, wiek pomiędzy 18. a 55. Rokiem życia, waga minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej. Cały proces jest bezbolesny i trwa nie więcej niż 10 minut. Jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy możliwy jest przeszczep. Partnerami i współorganizatorami wydarzenia są: PKP Intercity, PKP S.A., PKP LHS i Fundacja Grupy PKP.
Podaruj komuś życie
Co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. To określenie wielu złośliwych nowotworów. Ich cechą wspólną jest podwyższone tempo rozmnażania się niedojrzałych i tym samym niezdolnych do pracy białych krwinek. Mało tego – ich niekontrolowany rozrost sprawia, że niszczone są inne potrzebne organizmowi komórki (np. czerwone krwinki).
Na białaczkę zachorować może każdy – dzieci, młodzież, dorośli, osoby starsze. W przypadku gdy nie pomagają konwencjonalne metody, takie jak chemioterapia czy naświetlanie, jedynym wyjściem pozostaje przeszczepienie szpiku komórek macierzystych. Niestety, jedynie 25 proc. pacjentów znajduje „bliźniaka genetycznego" w rodzinie, pozostali muszą szukać Dawców niespokrewionych. W Polsce zarejestrowanych jest ponad 1,1 miliona Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych, na całym świecie – ponad 28 milionów potencjalnych Dawców. Mimo to poszukiwanie bliźniaka genetycznego jest bardzo trudne, jak szukanie igły w stogu siana. Dlatego tak ważne jest, by Dawców było jak najwięcej.