Bezpłatne leki przysługują
Inwalidom wojennym oraz osobom represjonowanym.
Ich małżonkom pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu.
Wdowom i wdowcom po poległych żołnierzach i zmarłych inwalidach wojennych oraz osobach represjonowanych, uprawnionym do renty rodzinnej.
Cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych.
Weteranom poszkodowanym.
Przysługują im leki objęte wykazem leków refundowanych oraz leki recepturowe, na czas leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa.
Chorym leczonym w ramach programów lekowych lub chemioterapii.
Przyjętym do szpitala przy wykonaniu zabiegów leczniczych i pielęgnacyjnych, diagnostycznych i rehabilitacyjnych, a także przy udzielaniu pomocy w stanach nagłych.
Przysługują im bezpłatnie leki i wyroby medyczne, jeżeli są one konieczne do wykonania świadczenia.
Uprawnionym pracownikom i byłym pracownikom zakładów produkujących wyroby zawierające azbest.
Przysługują im bezpłatnie leki związane z chorobami wywołanymi pracą przy azbeście wyszczególnione w osobnym wykazie.
Chorym na choroby zakaźne.
Leki bezpłatne do wysokości limitu finansowania przysługują
Zasłużonym honorowym dawcom krwi.
Zasłużonym honorowym dawcom przeszczepu.
Przysługują im leki objęte wykazem leków refundowanych oraz leki, które można stosować w związku z oddawaniem krwi, szpiku, innych regenerujących się komórek lub narządów.
Żołnierzom odbywającym zasadniczą służbę wojskową. Osobom odbywającym przeszkolenie wojskowe; ćwiczenia wojskowe; służbę kandydacką, przygotowawczą i odbywającym służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Przysługują im leki objęte wykazem leków refundowanych oraz leki recepturowe, ale tylko na czas leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami państwa.
Inwalidom wojskowym.
Osobom, które doznały uszczerbku na zdrowiu w związku z niektórymi działaniami wojennymi lub mającymi charakter wojennych.
Osobom, których inwalidztwo jest następstwem zranień lub kontuzji doznanych m.in. w związku z: udziałem w obronie Poczty Gdańskiej we wrześniu 1939 r. i w walkach o Cytadelę Poznańską w lutym 1945 r.
Małoletnim kandydatom na żołnierzy zawodowych kształconym w szkołach i orkiestrach wojskowych i studentom szkół wyższych, którzy stali się inwalidami w czasie odbywania tej nauki lub w ciągu 3 lat po zwolnieniu ze szkoły (orkiestry), jeżeli inwalidztwo pozostaje w związku z nauką w tej szkole (orkiestrze);
Osobom powołanym do odbycia czynnej służby wojskowej oraz osobom zwolnionym z tej służby, które w związku z wypadkiem powstałym bez ich winy w drodze z miejsca zamieszkania do jednostki wojskowej lub z powrotem stały się inwalidami bezpośrednio wskutek wypadku lub najpóźniej w ciągu 3 lat od wypadku.
Przysługują im leki znajdujące się w wykazie leków refundowanych.