KONIEC przywilejów NAUCZYCIELI. TYDZIEŃ pracy WYDŁUŻONY do 20 GODZIN, URLOPY SKRÓCONE do 52 dni - projekt REFORMY OŚWIATY

2012-06-19 15:25

Tuż przed wakacjami nauczyciele zaczynają drżeć o swoją przyszłość. Samorządy, które z budżetów miast, gmin i województw finansują pracę nauczycieli w szkołach szukają oszczędności. Nie zamierzają dłużej płacić za przywileje nauczycieli. Projekt reformy oświaty, który zakłada m.in. wydłużenie tygodnia pracy do 20 godzin (teraz 18 godz.), skrócenie płatnych urlopów do 52 dni (teraz ponad 70 dni) oraz zmiany w Karcie Nauczyciela ma zostać wysłany do Sejmu.

Samorządy chcą nowelizacji reformy oświaty, która znacznie ograniczy przywileje nauczycieli. Jak informuje "Rzeczpospolita" wyślą do Sejmu projket reformy. Proponują, by nauczyciele pracowali dłużej, mieli krótsze urlopy oraz by przepisy Karty Nauczyciela uległy zmianie. Założenia do reformy Karty nauczyciela i ustawy o systemie oświaty mają spowodować oszczędności w budżetach samorządów, finansujących nauczycieli.

PROJEKT REFORMY oświaty dotyczący NAUCZYCIELI - co zakłada

- Karta Nauczyciela ma obejmować  tylko pracowników dydaktycznych. Obecnie na jej podstawie zatrudniani są także szkolni psycholodzy, pedagodzy, wychowawcy OHP, a także nauczyciele pracujący poza szkołami, np. w kuratoriach.

- dłuższa praca nauczyciela - tydzień pracy wydłużony z 18 do 20 godzin, urlopy skrócone z ponad 70 do 52 dni,

- nowa forma awansu zawodowego - najwyższy stopień, tj. nauczyciela dyplomowanego będzie nadawany dopiero po 20 latach pracy, w porozumieniu z samorządem i po wyrażeniu opinii rodziców. Teraz nauczyciele są w stanie przejść ścieżkę kariery zawodowej w 11 lat,

- bez dodatku mieszkaniowego i wiejskiego,

-  urlop na poratowanie zdrowia można wziąć tylko raz (teraz trzy razy) w trakcie kariery, na czas roku szkolnego, urlop orzekany i finansowany przez ZUS.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają