Według statystyk w blokach z wielkiej płyty mieszka w Polsce ponad 12 milionów osób. To prawie jedna trzecia ludności naszego kraju. Bloki budowane przy pomocy prefabrykowanych elementów stały się hitem nie tylko w Polsce Ludowej, ale też na świecie w połowie minionego wieku. W PRL budowane masowo znacząco pomogły rozwiązać problem niedoboru mieszkań.
Najstarsze z tych bloków mają już po ponad pół wieku. Coraz częściej pojawia się pytanie: w jakim stanie jest "wielka płyta" i ile jeszcze wytrzyma?
>>> Nowoczesne wnętrza. Wielofunkcyjny salon, czyli jak urządzić mieszkanie w bloku: GALERIA ZDJĘĆ
Władze nie pozostały obojętne na te obawy i już zajęły się sprawą. Zarządzono rozpoczęcie programu badań bloków. Na razie jest to faza wstępna, która ma stworzyć podwaliny pod szersze prace. - Chciałbym podkreślić, że tu nie chodzi o przebadanie wszelkich budynków z dużej płyty. Tutaj chodzi o wstępny projekt badawczy - zaznaczył Mikołaj Karpiński z Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.
Na razie inspektorzy będą ustalać, jak właściwie należy badać bloki. To co nastapi dalej dalej, to kwestia kolejnych decyzji w ministerstwie. Eksperci jednak nie spieszą się i zapewniają, że bloki z "wielkiej płyty" są jak najbardziej bezpieczne i jeszcze długo postoją. - Wedle wszystkich specjalistów powinny wytrzymać 120-150 lat - mówi Andrzej Dobrucki, prezes Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierii Budownictwa.