Koronawirus. Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Wydano rozporządzenie
Zgodnie z podjętymi wcześniej przez rząd decyzjami nauka zdalna w szkołach i przedszkolach potrwa co najmniej do 18 kwietnia. Warto jednak zauważyć, że są pewne wyjątki. Jak podaje wp.pl władze placówek edukacyjnych, na wniosek rodziców, mają obowiązek zorganizować zajęcia w przedszkolu lub szkole dla dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, a także dla dzieci m.in. pracowników służby zdrowia, pomocy społecznej, służb porządkowych czy oświaty. To prawo ma pomagać rodzicom, których profesja jest bezpośrednio związana z walką z COVID-19 (np. lekarze) lub nie ma możliwości, żeby wykonywać ją zdalnie (np. policja, straż pożarna). Dlatego też podjęto decyzję o nieograniczaniu działalności specjalnych szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych i przedszkoli.
Czytaj również: Koronawirus w Polsce, 12 kwietnia. Ile jest dziś zakażeń? [12.04.2021]
Dyrektorzy poszczególnych placówek muszę również umożliwić dzieciom z niepełnosprawnością naukę w szkole, jeśli w danym przypadku nie można realizować nauki na odległość. W szkole, choć nadal online, mogą się również uczyć dzieci, które nie mają możliwości nauki zdalnej w domu. Do niedzieli 18 kwietnia zdalnie odbywać się będą również zajęcia praktycznej nauki zawodu. Do tego dnia nie odbywają się również praktyki zawodowe.
Czytaj również: Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Minister Czarnek wskazał realny termin
W kontekście zbliżających się egzaminów w rozporządzeniu znalazł się zapis dotyczący zajęć dla uczniów klas VIII oraz maturzystów. Są to zajęcia indywidualne lub w małych grupkach. Placówki mogą też organizować dodatkowo testy sprawdzające, konkursy i olimpiady.