Kościół wie, jak pomóc bezdzietnym

2008-12-17 3:00

- Alternatywą wobec in vitro jest zapobieganie i leczenie niepłodności oraz polityka adopcyjna - mówi arcybiskup Henryk Hoser, metropolita warszawsko-praski

Instrukcja watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary dotycząca niektórych problemów bioetycznych "Dignitas personae" odwołuje się do tradycji medycyny Hipokratesowej oraz kieruje się zarówno światłem rozumu, jak i wiary, przyczyniając się do wypracowania integralnej wizji człowieka i jego powołania.

Problem "testamentu życia" odsyła do bardzo skomplikowanej i trudnej dziedziny, jaką jest przede wszystkim uporczywe leczenie, które ma swoje definicje, ma swoje określenie, ma swoje warunki. Druga rzecz, to jest bardzo ważna norma, która zawiera się w często powtarzanym zdaniu, że człowiek ma prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci. I zdefiniowanie warunków naturalnej śmierci znajduje się w centrum debaty. Oczywiście to się dzieje z udziałem osoby chorej, która jest podmiotowym uczestnikiem całej debaty i której zdanie też jest brane pod uwagę.

Stanowisko episkopatu Polski w ogólności i w szczegółach będzie tożsame z dokumentem watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. To powinna być odpowiedź wystarczająca. Dlatego, że nie mamy jeszcze w rękach projektu ustawy sejmowej, która jest przygotowana. Dopiero gdy ten projekt pojawi się jako przedmiot dyskusji, i parlamentarnej, i społecznej, wówczas zespół ekspertów będzie te propozycje analizował i szukał - albo zgodności, albo niezgodności z tym, co jest w tym najnowszym dokumencie - instrukcji "Dignitas personae" powiedziane.

Musimy stwarzać rozwiązania i propozycje alternatywne. Również w tym konkretnym przypadku, gdy proponuje się zapłodnienie pozaustrojowe. A więc tymi proponowanymi alternatywnymi rozwiązaniami wymagającymi i działalności społecznej, i prospołecznej, działalności rodzinnej i medycznej jest przede wszystkim zapobieganie niepłodności. Niepłodność jest dziś chorobą cywilizacyjną i w związku z tym trzeba się przyjrzeć czynnikom, które doprowadzają do niepłodności coraz większej liczby małżeństw. Drugim elementem jest leczenie niepłodności, a nie techniczna substytucja niepłodności. Co powoduje, że osoby, które otrzymują dziecko po heroicznych bataliach laboratoryjnych, pozostają nadal niepłodne. I trzecim elementem jest uporządkowanie, uproszczenie i jednocześnie zabezpieczenie procedur adopcyjnych. Jest coraz więcej sierot na świecie. Już nie tysiące, nie setki tysięcy, a miliony sierot. I te sieroty też czekają na lepsze warunki życia.

Wypowiedź z 12 grudnia br. podczas prezentacji instrukcji watykańskiej "Dignitas personae" o bioetyce

Abp Henryk Hoser

Biskup ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, przewodniczący Zespołu Ekspertów Komisji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych. Ma 66 lat

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają